Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume copil

Buna ziua.
Ma numesc Simona si sunt mama unei fetite de 9 ani. La data cand s-a nascut fetita mea, nu eram casatorita cu tatal fetitei, el nefiind in tara nu a trecut fetita pe numele lui, drept urmare fata poarta numele meu de fata, iar pe certificatul ei de nastere la numele tatalui nu apare nimic. Intre timp m-am despartit de tatal fetitei. In urma cu 2 ani m-am casatorit legal cu un alt barbat. Intrebarea mea este ce pot face pentru a o trece pe fetita pe numele meu actual (cel obtinut in urma casatoriei cu actualul sot).
Va multumesc.
Buna ziua,

se poate obtine schimbarea numelui pe cale administrativa, asadar fara proces. Ordonanta 41/2003 prevede o situatie similara cu cea in care va aflati dvs. Cererea se adreseaza la Primarie la serviciul de stare civila.
Și dacă divorțați și reveniți la numele de fata, ii schimbați numele din nou?