avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum servitute

Dețin din anul 2008 o parcelă de teren intravilan cu acces drum de servitute de 3 metri lățime și 135 metri lungime (4 parcele de teren beneficiază de drumul de servitute). Singura parcelă fără construcție este proprietatea mea.
Ce lățime trebuie să aibă drumul de acces pentru a obține avizele necesare unei construcții P+M?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihai Teris , Avocat 08:08, 3 Septembrie 2015
Salut. Aveți nevoie de un certificat de urbanism de informare, acesta va conține toate restricțiile zonei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumparat teren dar nu pot sa obtin autorizatie de constructie MonaMT MonaMT In mai 2008 am cumparat o parcela de teren extravilan intr-o comuna de langa Piatra Neamt. Cel care mi l-a vandut il cumparase anterior in iulie 2007 - ca o ... (vezi toată discuția)
Ce latime trebuie sa aiba drumul de servitute ? ContSters55112 ContSters55112 Detin un teren cu deschiderea de 28 m si lungimea de aprox. 150 m. As vrea ca partea din spate sa o parcelez pentru vanzare, dar nu stiu ce latime minima ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie Ioan1984 Ioan1984 Salutare, Detin si eu in proprietate un teren de 2000 de m. problema este ca drumul de acces pana la mine la teren are 4 m latime. La primaria de care ... (vezi toată discuția)