Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

sint nascut in februarie 1960 , as vrea sa ma pensionez anticipat avind in vedere ca am si unele probleme de sanatate . nu stiu ce acte am nevoie.ma puteti ajuta?
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1960 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 65 de ani, in februarie 2025, daca aveti un stagiu de cotizare de 15 ani.

3. Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare) la 60 de ani, in februarie 2020, daca aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani.

3. Puteti solicita pensie anticipata partiala la 60 de ani, in februarie 2020, daca aveti un stagiu de cotizare de 35 de ani.

4. - Puteti beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.