Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua,

tatal meu are 41 de ani de munca, 58 de ani varsta.Cand ar putea iesi la pensie anticipat?

Multumesc,
Lucia Cita
Care este data nasterii tatalui dvs?
Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
7 iulie 1956
In aceste conditii , tatal dvs ar putea beneficia de pensie anticipata la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Avand in vedere varsta si stagiu pe care l-ati postat, ar insemna ca peste 2 ani (dupa iulie 2016) tatal dvs se poate pensiona anticipat.
multumesc !