avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

Buna ziua,

tatal meu are 41 de ani de munca, 58 de ani varsta.Cand ar putea iesi la pensie anticipat?

Multumesc,
Lucia Cita
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:30, 25 Iunie 2014
Care este data nasterii tatalui dvs?
Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
7 iulie 1956
In aceste conditii , tatal dvs ar putea beneficia de pensie anticipata la virsta de 60 ani daca indeplineste conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.

Avand in vedere varsta si stagiu pe care l-ati postat, ar insemna ca peste 2 ani (dupa iulie 2016) tatal dvs se poate pensiona anticipat.
multumesc !

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare! am 53 de ani si 35 de ani in campul muncii, fara grupe. ... Adriana68 Adriana68 Buna ziua. Am 53 de ani si 35 de ani in campul muncii, fara grupe. Conform noii legi a pensionarii care inteleg ca este valabila din septembrie 2021, cand ar ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva Moca Moca Buna ziua ! Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Tatal meu are 57 de ani si 43 de ani de munca. La ce varsta se poate pensiona definitiv ... (vezi toată discuția)
Pensionare ionitaaneta ionitaaneta Sotul meu,nascut la 23 oct.1952 cu activitate in munca incepind cu 15.10.1970 si pina in prezent( in acest interval a fost a fost in armata 1an si 4 luni) ... (vezi toată discuția)