Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperarea taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperarea taxa auto

Buna ziua,
Ma intereseaza daca am cuparat o masina marca Logan in luna iulie anul 2010 si am platit taxa de mediu la achizitionarea acesteia, cu noua lege as putea sa recuperez aceasta taxa chiar daca au tracut 5 ani de la platirea acesteia?
Multumesc.
Ordonanta de urgenta nr. 8/2014 prevede modalitatea de restituire a sumelor achitate de soferi pentru taxa pe poluare pentru autovehicule si pentru taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.
Procedura prin care se face plata titlurilor executorii este precizata in Ordinul nr. 365/741/2014.
Restituirea taxei auto se face numai in cazul persoanelor care au achitat-o in baza OUG nr. 50/2008 pentru instituirea taxei pe poluare pentru autovehicule sau in baza Legii nr. 9/2012 privind taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.
Sumele platite pentru cele doua taxe se restituie doar in cazul persoanelor care au hotarari judecatoresti definitive si se realizeaza in cinci transe anuale.