Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Petitie on-line transformata in dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Petitie on-line transformata in dosar penal

Am depus un memoriu la Consiliul Suprem al Magistraturii, memoriu care a ajuns la Inspectia Judiciara, pe motivul ca o petitie on-line(un mail de fapt) a mea adresata Politiei române a fost transformata de un prim procuror în contestatie durata proces într-un dosar penal. Mail-ul meu a fost ulterior trimis de Politia româna catre Parchetul X. Prim procurorul de la acest parchet a luat mail-ul si l-a transformat intr-o contestatie durata proces, drept urmare eu, ( eu sunt persoana ce a depus memoriul care a dus la crearea unui dosar penal,nu suspect, nu faptuitor,nu parte vatamata, fara calitate în dosarul penal creat la sesizarea mea, dupa cum am mai spus), eu am fost implicata ca petent într-un dosar penal ca si contestatara si am fost condamnata de catre camera de drepturi si libertati la plata unor cheltuieli judiciare. Am protestat la Consiliul Superior al Magistraturii si astazi, 4 septembrie am primit raspuns. In raspuns mi se comunica: " Memoriul adresat Inspectiei Judiciare de catre petitionara CM a fost generat de faptul ca instanta de judecata a obligat "contestatoarea"("contestatara" este spus corect) din dosarul nr. xxxx/269/2015 al Judecatoriei Oxxxxxxx la plata cheltuielilor judiciare de 50 lei, urmare a calificarii gresite a petitiei adresat de sus-numita Politiei române.Petitia on-line, adresata de numita CM Politiei române, a urmat circuitul legal al unui astfel de document, în sensul prevederilor art.6 indice 1 din OG 27/2002 privind reglementarea activitatii de solutionare a petitiilor, petitiile gresit îndreptate urmând a fi trimise autoritatilor sau institutiilor publice care au ca atributii rezolvarea problemelor sesizate."La o petitie se raspunde si nu este folosita în instanta de un prim procuror pe post de contestatie durata proces. NU faptul ca am fost sanctionata conteaza cel mai mult(desi m-a atins la buzunar) ci conteaza ca mi s-au încalcat niste drepturi si libertati. Ce asteptam noi cetatenii de la justitie? Sa ne incalce drepturile sau sa ni le apere?
Ceea ce nu am înteles eu este faptul ca un prim procuror a transformat o petitie a mea într-o contestatie durata proces. E posibil asa ceva? Oare nu trebuia sa-mi raspunda procuratura? Pentru ce a fost nevoie sa ma actioneze în justitie pe baza unei petitii on-line?
Pentru ca ei au luat-o-n serios si au tocat banii platitorilor de taxe pentru a cauta ceea ce s-au dovedit in final ca fiind potcoave de cai morti.
Este o moda de pedepsire a celor care deschid gura cumva sa ii faca sa plateasca prin aceste petitii transformate in altceva si apoi acel altceva tot ei il dovedesc a fi nefondat, irelevant, etc. Este o strategie miseleasca. Si eu am avut parte de ea si cheltuielile judiciare au fost de 1000 lei desi ei nu au facut absolut nimic, nici o cercetare, nimic.