avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare imobil: rate la propietar... Sfaturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare imobil: rate la propietar... Sfaturi

Salut,

De curand am fost sa vizitez un bloc nou de locuinte si am pus ochi pe un apartament. (in pret intra si un loc de parcare)
Propietarul ma intreaba cum vreau sa il achititionez:
- 1.cash
- 2.banca
-- 2.1. programul "prima casa"
-- 2.2. prin credit ipotecar
- 3. direct la el. (un avans "consisten " si diferenta in rate pe 6 ani fara dobanda ).


Eu i-am zis ca as vrea pct.3.

Acum eu cer cateva sfaturi de la voi.

Ce pasi trebuie sa fac (ce fel de contracte, cum sa procedez, ce acte sa ii cer, ce trebuie sa fie specificat in contracte, cum sa procedez si cu locul de parcare, etc)

Orice sfat, sugestie, exemple, etc. imi sunt de ajutor.


Va multumesc. :worthy:
Cel mai recent răspuns: ARICIU2009 , utilizator 17:11, 18 Octombrie 2009
Act autentic la notariat pentru cumparare constructie, loc parcare si teren aferent. Terenul pe care este realizata parcarea este proprietatea vanzatorului ? Oricum notarul va solicita absolut toate documentele din care sa obtina informatiile necesare redactarii unui act valabil. Nu uitati sa mentionati ca dreptul de proprietate si posesia se transfera catre cumparator de la momentul incheierii actului, nu se stie ce se va intampla cu vanzatorul, daca este persoana juridica sa nu intre in insolventa pe perioada in care veti fi obligat la plata unor rate.
Ultima modificare: Marți, 14 Iulie 2009
Gabriel Stelea, Avocat
Pot aparea mai multe probleme.
Poate ca ar fi indicat sa mergeti insotit de un avocat la momentul incheierii actului de vanzare-cumparare.
Notarul nu va face anumite clauze pe care poate ati vrea sa le inserati in contractul respectiv.

avocat Claudiu Lascoschi
Oricum notarul va solicita absolut toate documentele din care sa obtina informatiile necesare redactarii unui act valabil

Nu in mod obligatoriu!
De regula, vanzatorii/dezvoltatorii impun propiul notar, cu care au intelegere. Atat in ceea ce priveste evitarea anumitor clauze in favoarea cumparatorilor, cat si in sens invers, in acceptarea unui tarif mare din partea notarului.

Poate ca ar fi indicat sa mergeti insotit de un avocat la momentul incheierii actului de vanzare-cumparare.

Cea mai indicata solutie. Poate sa fie avocat, jurist, notar, chiar si un agent imobiliar cu experienta. Important e sa cunoasca tertipurile utilizate in aceste tranzactii.

Edbah a scris:

Oricum notarul va solicita absolut toate documentele din care sa obtina informatiile necesare redactarii unui act valabil

Nu in mod obligatoriu!
De regula, vanzatorii/dezvoltatorii impun propiul notar, cu care au intelegere. Atat in ceea ce priveste evitarea anumitor clauze in favoarea cumparatorilor, cat si in sens invers, in acceptarea unui tarif mare din partea notarului.

Poate ca ar fi indicat sa mergeti insotit de un avocat la momentul incheierii actului de vanzare-cumparare.

Cea mai indicata solutie. Poate sa fie avocat, jurist, notar, chiar si un agent imobiliar cu experienta. Important e sa cunoasca tertipurile utilizate in aceste tranzactii.



Eu stiu o singura regula, mai ales in asemenea tranzactii: cine are banii dicteaza la ce notar se face actul. Pe criza asta cel care ofera "un avans consistent" cum a mentionat initiatorul topicului, stabileste regulile 100%.
Ultima modificare: Marți, 14 Iulie 2009
Gabriel Stelea, Avocat
Eu stiu o singura regula, mai ales in asemenea tranzactii: cine are banii dicteaza la ce notar se face actul.

E ok, dar de regula asta trebuie sa stie si interlocutorul nostru.
Pentru ca, in practica, sunt foarte dese cazurile in care cumparatorilor le este deja impus notarul prin draftul de antecontract/contract ( chiar acum am in fata un astfel de exemplar).
Ultima modificare: Marți, 14 Iulie 2009
Edbah, utilizator

Alte discuții în legătură

Antecontract de vanzare-cumparare imobil a_l_e_x a_l_e_x buna ziua tuturor, sunt interesat sa cumpar un apartament la un anumit pret pe care in momentul actual nu-l pot achita in totalitate. Astfel, am convenit cu ... (vezi toată discuția)
Locuinta in rate ContSters180019 ContSters180019 buna ziua.am un apartament si un posibil client pt cumpararea acestuia.exista vreo varianta la notar pt a vinde acest apartament in rate,dar fara a trece ... (vezi toată discuția)
Vanzarea unui teren cu plata in rate hmarius14 hmarius14 Va salut. Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii referitoare la vanzarea unui teren cu plata in rate. Parintii mei au un teren intravilan pe ... (vezi toată discuția)