Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare imobil: rate la propietar... Sfaturi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare imobil: rate la propietar... Sfaturi

Salut,

De curand am fost sa vizitez un bloc nou de locuinte si am pus ochi pe un apartament. (in pret intra si un loc de parcare)
Propietarul ma intreaba cum vreau sa il achititionez:
- 1.cash
- 2.banca
-- 2.1. programul "prima casa"
-- 2.2. prin credit ipotecar
- 3. direct la el. (un avans "consisten " si diferenta in rate pe 6 ani fara dobanda ).

Eu i-am zis ca as vrea pct.3.

Acum eu cer cateva sfaturi de la voi.

Ce pasi trebuie sa fac (ce fel de contracte, cum sa procedez, ce acte sa ii cer, ce trebuie sa fie specificat in contracte, cum sa procedez si cu locul de parcare, etc)

Orice sfat, sugestie, exemple, etc. imi sunt de ajutor.

Va multumesc. :worthy:
~ Conținut șters la cerere ~
Alte sfaturi, pe langa cele deja enuntate;

1. Atentie si la pret – aveti grija sa fie mentionat ca TVA-ul este inclus, sa nu va taxeze ulterior ;
2. Verificati daca este titularul constructiei – prin autorizatia de constructie ;
3. Grija mare la costurile ascunse – taxele cadastrale, taxele de utilitati, etc…ele trebuiesc intocmite si achitate de vanzator ;
4. Antecontractul/ Contractul sa aiba ca anexe (pe langa extrasul de carte funciara de informare si copie dupa autorizatia de construire) si planul locuinte cu cotele aferentei, lista de finisaje

multumesc pentru sfaturi.
mi-am notat si o sa am foarte mare grija.
O sa incerc sa merg cu un avocat.

multumesc inca odata.

o zi valoroasa,
adrian
Am citit toate sfaturile pe care le-ati primit de la colegii de pe site si sfatul meu este urmatorul:
--solicitati-i incheierea contractului de vanzare-cumparare in forma autentica cu privilegiul vanzatorului ! Ce inseamna acest lucru: inseamna ca transmiterea dreptului de proprietate are efect translativ de la semnarea contractului , contract in care se stipuleaza ca ati platit suma X , urmand ca pana la data de.....sa ii achitati diferenta Y de pret , pretul total fiind Z. In cartea funciara va figura privilegiul vanzatorului , respectiv datoria dvs catre el (suma de plata ramasa ) , privilegiu care va fi radiat dupa ce efectuati ultima plata a acelor rate !
--in cazul in care respectivul nu doreste vanzarea cu privilegiu , puteti incheia un antecontract de vanzare-cumparare insa obligatoriu cu notarea lui in cartea funciara ! Fiindca altfel puteti avea surprize neplacute.
Nu are rost sa va mai spun ca orice plata a unei transe/rate se va face prin act notarial!
Tineti cont si de sfaturile doamnei consilier Irina2Irina fiindca sunt la obiect!=D>
SUCCES!
MIHAI GRIGORE, Avocat
Buna ziua.As dori si eu putin ajutor pentru cumpararea unei masini cu plata in rate la propietar.
Saptamana care vine
Vreau sa iau o masina in rate cu un
Avans de 50 suta .Intrebarea mea este
Cum trebuie facut contractul pentru a nu fi interpretabil si
Nu a nu avea probleme ulterior.de
Ex necesitatea deschiderii unui cont de vinzator pentru a plati ratele ,propietar as dori sa raman in momentul incheierii contractului si nu la achitarea sumei deoarece am inteles ca el pleaca din tara si nu as vrea sa umblu dupa el si alte puncte sensibile pe care ar trebui sa le stipulez in contract.
Mentionez ca intelegerea este ca eu sa ramin cu masina dar actele ei,..este adusa de afara...le primesc la achitarea
Sumei.Cum as putea
Evita de exemplu situatia urmatoare :
platesc toata suma dar fostul propietar este de negasit pentru a mi da actele si a putea sa inmatriculez masina.
Multumesc anticipat:-)