Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Copii legalizate - motiv de exmatriculare?
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Copii legalizate - motiv de exmatriculare?

Buna ziua. Am si eu o nelamurire.

Am fost sunata azi de la secretariatul facultatii pe care o urmez ca sa mi se comunice ca daca nu depun diploma de Bac in original la dosar, voi fi exmatriculata.

Actele mele originale se afla in prezent la prima facultate, unde am fost exmatriculata din motiv de neplata. Ideea e ca efectiv nu am bani sa platesc taxa respectiva.

Am mai avut aceasta discutie cu secretariatul de la facultatea curenta (la inceputul semestrului 2), cand puteam intra la buget daca aveam diplomele in original, dar le-am explicat foarte frumos ca nu imi permite buzunarul (replica venita a fost in genul: "adica iti permiti sa platesti taxa aici, dar nu-ti permiti sa-ti eliberezi actele?")

Am citit regulamentul universitatii si nicaieri nu scrie ca poti fi exmatriculata din cauza ca nu am actele in original la dosar (ci doar copii legalizate).

Ce vreau eu sa stiu este: este legala cererea lor? Chiar pot sa fiu exmatriculata din cauza ca la dosar la a doua facultate am doar copii legalizate + adeverinta care specifica ca actele in original se afla la prima facultate?

Astept un raspuns. Va multumesc!

Daca in regulamentul universitatii nu scrie ca puteti fi exmatriculata din cauza ca nu ati depus actele in original la dosar, atunci afirmatia acestora nu are suport legal.