Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... E legal un concurs cu tragere la sorti pe blog?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

E legal un concurs cu tragere la sorti pe blog?

Buna seara. Detin un blog pe care obisnuiam sa ofer premii constand in produse(cu valoare mica spre foarte mica) cititorilor. Astazi dau peste un articol in care citesc asta "Modelele de concurs pe care le foloseam până acum pe site, adică răspunzi cerinței și tragem la sorți X premii din numărul de participanți nu mai este un tip de concurs liber. Cât timp este pusă la încercarea soarta și norocul, atunci este nevoie de aviz de organizare de la ONJN. Orice altă modalitate de stabilire a câștigătorilor nu îi privește pe ei."

Intrebarea mea este daca e legal sa organizez astfel de concursuri pe blog. Premiile sunt de tipul o crema, o carte...etc.

Multumesc anticipat.
Salut.Depinde unde te încadrezi, părerea mea este că nu ai nevoie de autorizare deoarece te încadrezi la categoria prevăzută de art. 13 alin. 1 lit.b) din OUG nr. 92/2014 pentru modificarea OUG nr. 77/2009.
Multumesc frumos. Week-end placut!