Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Exceptie de neexecutare vanzare cumparare imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Exceptie de neexecutare vanzare cumparare imobil

Buna seara!
As putea sa invoc arvuna confirmatorie conform Art. 1544 ca si cumparator.
" Atunci când neexecutarea provine de la partea care a primit arvuna, cealaltă parte poate declara rezoluţiunea contractului şi poate cere dublul acesteia."
1.As putea sa invoc arvuna confirmatorie daca vanzatorul -dezvoltator imob- a depasit data stipulata a incheierii contractului din cauza ca blocul nu e bransat la utilitati ?
2.legea obliga undeva pe vanzator sa aiba blocul bransat la cele patru utilitati inainte de a-l vinde : electricitate, apa, canalizare, gaz ? sau poate vinde apartamentul fara ca blocul sa aiba aceste bransamente? ce articole? multumesc!
Salut. În ce sens doriți să invocați, printr-o cerere privind rezoluțiunea contractului?