Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nerestituire avans pentru auto second hand
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nerestituire avans pentru auto second hand

Buna ziua,
Daca eu,persoana fizica am primit un avans tot de la o persoana fizica (transfer bancar) pentru masina de 2000 lei fara niciun act,fara niciun contract si persoana s-a razgandit,nu mai vrea masina.Cum pot fi obligat legal sa-i restitui avansul inapoi?
Buna seara,
legea nu va obliga, ba din contra, va este favorabila.
A se vedea art. 1544 cod Civil
Arvuna confirmatorie
(1) Dacă, la momentul încheierii contractului, o parte dă celeilalte, cu titlu de arvună, o sumă de bani sau alte bunuri fungibile, în caz de executare arvuna trebuie imputată asupra prestaţiei datorate sau, după caz, restituită.
(2) Dacă partea care a dat arvuna nu execută obligaţia fără justificare, cealaltă parte poate declara rezoluţiunea contractului, reţinând arvuna. Atunci când neexecutarea provine de la partea care a primit arvuna, cealaltă parte poate declara rezoluţiunea contractului şi poate cere dublul acesteia.
(3) Creditorul obligaţiei neexecutate poate însă opta pentru executare sau pentru rezoluţiunea contractului şi repararea prejudiciului potrivit dreptului comun.