Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Actul de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Actul de casatorie

Buna ziua Sper ca ma puteti ajuta la intrebarile mele.Sunt Roman si vreu sa ma casatoresc cu o fata din Repblica Moldova si casatoria va fi in Romania.Intrbarile mele sun: de ce acte are nevoie ea ca sa putem sa ne putem casatori? Si dupa ce ne casatorim dupa cat timp poate ea sa-si faca buletin romanesc?Intreb pt ca eu lucrez in Italia si dupa casatorie vreau sa o iau cu mine.Credeti ca este posibil ?
Buna ziua,

Despre acte s-a tot scris pe forum, de exemplu aici:
www.avocatnet.ro/content/for...

Declaratia ca indeplineste conditiile pentru casatorie in Romania sa o dea la un notar din Rep. Moldova.

Nu-si poate face carte de identitate romaneasca decat daca obtine cetatenia romana insa pe baza certificatului de casatorie va puteti reintregi familia in Italia daca dvs. locuiti si munciti acolo cu forme legale. Primiti informatii si indicatii de la primaria de care apartineti. Ca idee, cititi ce scrie in link-ul de mai jos. Sotia trebuie sa ceara viza de reintregire de la ambasada Italiei in Moldova:
[ link extern ]