avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DONATIE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DONATIE

Buna ziua.

Prezint urmatoarea speta cu rugamintea de-a primi raspuns cat mai repede.
X doneaza un teren lui A si B, la notar. Terenul nu a fost parcelat
X si A incheie ulterior un act de vanzare -cumparare pt 1/2 din teren ( lotul primit ca donatie)
Dupa decesul lui B mostenitori pot intra in posesia lotului? Primaria nu le recunoaste dreptul la succesiune asupra terenului si pretind ca A este singurul proprietar.E corect ? Pot reveni cu detalii.Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Anulare titlu proprietate ioanabozgan ioanabozgan Bunici decedati;Mostenitori pe titlul de proprietate:mama si matusa; Pe baza unei adeverinte de punere in posesie de la primarie,matusa vinde un bucata teren ... (vezi toată discuția)
Ce pasi trebuie sa urmez pentru a intra in posesia unui teren din partea bunicilor! K_RBON K_RBON Tin sa mentionez ca ambii bunici sunt in viata! Dintr-o curte de 1000 m bunicii mei doresc sa-mi lase mostenire jumatate (500 m) . De specificat ca nu exista ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren cerul cerul Dupa decesul tatalui meu vreau sa vand un teren intravilan care a apartinut acestuia in baza unui act de donatie. Singurele actele care le am la acest teren ... (vezi toată discuția)