Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Termoizolare terasa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Termoizolare terasa bloc

Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu obligativitatea legala de a termoizola terasa unui bloc sau nu.

Terasa blocului nostru trebuie reparata, unii locatari de la ultimul nivel avand probleme atunci cand ploua. Insa, majoritatea locatarilor doresc doar o hidro-izolatie, nu si o termoizolatie. Exista vreo lege prin care locatari pot fi obligati sa suporte si costul acesti termoizolatii?

Am gasit ordonanta nr. 18 / 4 martie 2009, dar din ce imi dau seama...se refera la un program national de crestere a performantei energetice. Dar in acest caz, vorbim strict de reparatia terasei.

Va multumesc anticipat!
Nu este obligatoriu sa faceti termoizolatie. Nu va oblioga nici o lege la asa ceva. Dar daca hotarati in adunarea generala, puteti face si termoiziolare, sigur cu ceva mai multi bani.