avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolatia unui imobil
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolatia unui imobil

Este necesara obligatoriu acordul vecinilor in ceea ce priveste izolatia exterioara si a terasei unui apartament? Pot fi pusi vecinii la plata unor astfel de actiuni?
Au voie vecinii sa urce pe bloc fara aprobarea celor de la ultimul etaj, atat timp cat izolatia terasei a fost facuta numai de catre acestia?
Cel mai recent răspuns: ContSters61389 , utilizator 20:16, 28 Aprilie 2013
Nu ati precizat daca interesul modernizarii eficientizarii energetice imobil apartine asociatiei de proprietari sau constituie initiativa strict privata
Terasa imobilului reprezinta parte comuna,astfel incat poate fi utilizata in mod egal de catre toti proprietarii nu numai de catre cei care locuiesc la ultimul nivel
Daca executarea de termoizolatie pe partea comuna intereseaza un singur proprietar este o situatie distincta care necesita aprobare din partea asociatiei de proprietari
De regula nu sunt de preferat interventii partiale asupra partii comune,interventii care nu garanteaza efectul scontat si nu au garantie
Daca executarea termoizolatie reprezinta initiativa privata din partea proprietarului apartamentului,atunci numai acesta are obligata sa acopere costurile interventiei,neexistand temei legal pentru impunere cote parti altor proprietari

Notiunea de TERASA CIRCULABILA este o notiune tehnica ! Daca o terasa este necirculabila, cum sunt marea majoritate, atunci nimeni nu are ce sa cauta acolo !

Ultima modificare: Duminică, 28 Aprilie 2013
Adriantot, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Terasa comuna in bloc de apartamente dan.p_2018 dan.p_2018 Salutare, Am cumparat un apartament intr-un bloc nou la ultimul etaj, deasupra fiind o terasa necirculabila. Constructorul blocului detine terasa in mod ... (vezi toată discuția)
Judecata acoperis bloc DraglaGabriel DraglaGabriel Buna Ziua, Am o problema cu vecinul de la ultimul etaj, domnul s-a trezit de o luna sa reparam acoperisul, cei de pe casa scarii au hotarat ca prima oara se ... (vezi toată discuția)
Reparatii acoperis marianelena marianelena Am acoperisul care necesita reparatiisi aducand acest lucru la cunostinta vecinilor de sub mine am ramas surprins si contr4ariat in acelasi timp de ... (vezi toată discuția)