Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Terasa comuna in bloc de apartamente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Terasa comuna in bloc de apartamente

Salutare,

Am cumparat un apartament intr-un bloc nou la ultimul etaj, deasupra fiind o terasa necirculabila. Constructorul blocului detine terasa in mod privat (fara acordul/vanzarea terasei de catre asociatiei de proprietari), recent doreste sa schimbe statutul terasei in terasa circulabila.
Intrebare:
1. cum se poate ca, constructorul sa aiba in proprietate privata terasa, daca acesta e spatiu comun al tuturor locatarilor?
2. ce drepturi are de a schimba statutul terasei din necirculabila in circulabila?
dan.p_2018, utilizator
Constructorul și dezvoltatorul sunt una și aceeași persoană? Dacă terasa e privată, el trebuie să fie/ devină membru al asociației de proprietari. Transformarea se face cu autorizație de construire, pentru care trebuie să vă ceară acceptul

dan.p_2018 a scris:

Salutare,

Am cumparat un apartament intr-un bloc nou la ultimul etaj, deasupra fiind o terasa necirculabila. .....

Bine ati spus. Ati cumparat de la proprietar ( dezvoltator ) "un apartament" nu si terasa si....
Deci proprietarul a vandut ce a vrut din bloc , si restul este al lui.
Multumesc pentru raspuns.
Am cumparat practic de la dezvoltator, constructorul probabil era alta firma.
Dar intr-un bloc anumite spatii sunt comune, acoperisul/terasa blocului, subsolul, casa scarii.
Multumesc pentru raspuns.
Cand spuneti "trebuie sa va ceara acceptu" va referiti doar la locatarii care sunt in vecinatatea terasei, sau e vorba de 100% din locatarii blocului?
Dv ati achizitionat de la vanztor=constructor ce a intentionat acesta sa instraineze.pastrand pentru sine alte spatii
Daca vanzatorul constructor detine spatii cu alta destinatie decat de locuinta in condominiu unde este constituita asociatie de proprietari,acesta detine dreptul sa incheie acord de asociere cu asociatia de proprietari conditionat de care poate obtine sau nu calitatea de membru proprietar respectiv de a vota si de a accede la functii de reprezentare in structurile asociatiei de proprietari
1-Daca terasa apartine exclusiv constructorului nu reprezinta parte comuna condominiu
2-In calitate de proprietar constructorul,parcurgand procedura legala are dreptul sa solicite schimbarea statutului proprietatii sale