Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovinieta - masina vanduta, pasi de urmat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovinieta - masina vanduta, pasi de urmat

Buna ziua! Acum doua zile am primit o amenda pt rovinieta de la o masina pe care am vanduto in 2013.Tin sa precizez ca am oferit toate actele necesare pt inmatriculare inclusiv certificatul fiscal,dar se pare ca masina este inca pe numele meu.Ce pot face in aceasta situatie pt ca nu am de gand sa platesc amenda respectiva(750 ron). Va multumesc.
Salut.
Aveți la dispoziție 15 zile în vederea contestării procesului verbal de stabilire a contravențiilor.
Contestația se poate introduce și la judecătoria în circumscripția căreia domiciliați.
În cadrul plângerii împotriva procesului verbal mai sus amintit, esențial este să dovediți, în cadrul probei cu înscrisuri, următoarele:
- autovehiculul a fost însctrăinat, în data de și către cine.
- autovehiculul a fost radiat din evidențele oragnului financiar, se va atașa o dovadă în acest sens.
- Oportună ar fi și solicitarea probei testimoniale cu un martor, respectiv cumpărătorul autovehiculului înstrăinat de către dumneavoastră.

Separat ar trebui înștiințați și cei ce au procedat la întocmirea procesului verbal de contravenție despre vânzarea autovehiculului.
Ca multi altii, din pacate, sunt in aceeasi situatie ca cea relatata mai sus: chiar am contestat la judecatorie procesul verbal constator al contraventiei (eu nemaifiind proprietar al acelui vehicul) si ma gasesc in situatia de a cauta acea lege/ ordonanta care sa exprime cu claritate desfiintarea institutiei radierii la politie a autoturismelor de catre fostii proprietari, lucru stiut si de cei care au incheiat acel PV. Ma puteti ajuta cu aceasta informatie, va rog?