Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Paternitate

Buna ziua,fratele meu a facut un copil cu o domnisoara/doamna,iar copilul nu este pe numele lui,este pe numele fostului sot al doamne/domnisoarei respective,este pe numele fostului sot deoarece cand a nascut inca nu divortase,intrebarea mea este urm!
Se poate face testul pe paternitate si fara o hotarare judecatoreasca? Si trebuie acorul mamei?(copilul are 2 ani),si cam cat ar un cost estimativ al testului de paternitate?

Multumesc anticipat!
Salut.
Potrivit art. 432 Cod civil ”Acţiunea în tăgada paternităţii introdusă de către cel care se pretinde tată biologic poate fi admisă numai dacă acesta face dovada paternităţii sale faţă de copil. Dreptul la acţiune nu se prescrie în timpul vieţii tatălui biologic. Dacă acesta a decedat, acţiunea poate fi formulată de moştenitorii săi în termen de cel mult un an de la data decesului.”
Cred ca,se pune problema stabilirii paternitatii din afara casatoriei si nu tagada paternitatii.
Conform art.424 NCC"Daca tatal din afara casatoriei nu il recunoaste pe copil ,paternitatea acestuia se poate stabili prin hotarare judecatoreasca."Deasemenea,potrivit art.426(1)NCC"Paternitatea se prezuma daca se dovedeste ca pretinsul tata a convietuit cu mama copilului in perioada timpului legal al conceptiunii."Testul ADN la IML este in jur de 2400 Ron.
danpopescu2011 a scris:

Cred ca,se pune problema stabilirii paternitatii din afara casatoriei

Minorul a rezultat dintr-o căsătorie, cel puțin așa scrie userul mai sus. ;)
Nu trebuie ca mama sa fie de acord. Fratele dvs, dacă vrea sa fie tatăl copilului și im acte, trebuie sa tagaduiasca paternitatea ( fostului sot/ tata în acte al copilului) în instanta.
Trebuie sa deschideti proceul in instanta: tagada paternitatii fata de fostul sot al doamnei. Ulterior, pe parcursul procesului instanta va cere si testul ADN la care mama va fi obligata sa se prezinte cu copilul. In functie de rezultatul testului, hotararea instantei va fi de modificare (sau nu) a certificatului de nastere cu unul in care sa figureze tatal biologic al copilului. Testul ADN costa 2700 Ron (se compara 3 probe AND: ale mamei, tatalui prezumtiv adica d-voastra si copilului).