Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cumparat si vandut posibil masina furata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cumparat si vandut posibil masina furata

Buna seara! Am o rugaminte la dumneavoastra daca ma puteti ajuta cu un sfat...in luna mai am luat legatura pe olx cu vanzatorul unei masini cu numere de germania din Hunedoara, venit in concediu acolo, fiind roman...am ajuns in Hunedoara, am vazut masina, actele masinii....am negociat pretul pentru ca masina era foarte uzata.....l-am intrebat cum facem cu actele si mi-a zis ca trebuie completata o factura de germania si cu actele care mi le da el imi scoate numere rosii...ceea ce am si facut....am completat factura aia cu datele noastre si cu ale masinii ...nu i-am luat nicio copie dupa actele de identitate...mi-a dat actele masinii i-am dat 200 de euro pe ea si am plecat...pana acasa am ramas in pana de cateva .......i-am luat de la politie numere rosii, am inscris-o la financiar am mers o saptamana cu masina si m-am hotarat sa o vand pentru ca era foarte uzata si deja bagasem bani in anvelope si altele...am vandut-o...cel care a cumparat-o i-a facut cartea masinii si cand sa o inmatriculeze, cei de la politie nu au vrut pentru ca masina era cu probleme. m-a sunat proprietarul si mi-a spus ca trebuie sa dau o declaratie pe proprie raspundere ca am cumparat masina respectiva de la persoana care era pe briff si ca nu am modificat pe briff numerele respective si ca nu a avut alte numere....am dat declaratia pe propria raspundere si i-a oprit actele la politie spunand ca cerceteaza....ce urmeaza sa se intample...am fost de buna credinta si am intrat intr-un mare rahat
1-Regulamentul prezentului forum prevede exprimarea decenta
2-Fiind vorba despre auto neinmatriculat in Ro,era recomandabil ca anterior incheierii actelor de achizitie sa va asigurati ca masina a fost radiata de catre vanzator si are aceasta mentiune inscrisa in actele masinii.
De asemenea, se putea verifica online atat seria de sasiu cat si daca masina se afla in baza de date a masinilor furate informatii existente in bazele de date ale politiei din tara unde era inmatriculata masina
3-Daca exista suspiciuni asupra masinii,sau aceasta se afla in baza de date drept furata,
inseamna ca RAR a dispus blocarea datelor de identificare ,a retinut documentele masinii,
declinand competenta solutionarii in sarcina parchetului local
Dv cel putin ati scapat de masina care precizati ca era uzata,ati recuperat c/v achizitie ,astfel incat nu va aflati in situatie la fel de delicata ca si cumparatorul care a pierdut o suma de bani si a intrat in posesia unei masini restrictionate la dreptul de circulatie pe drumurile publice
Urmeaza sa fiti citat sa dati declaratie despre circumstantele achizitionarii auto
Ramane ca autoritatea responsabila in cercetare sa verifice documentele masinii,sa analizeze concluziile RAR+politie si functie de concluzii sa dispuna masurile necesare
va multumesc pentru raspuns. Ideea este ca Rar-ul a emis cartea de identitate a autovehiculului...cel care a cumparat masina a platit toate taxele insa politia nu i-a inmatriculat-o intrucat numerele trecute pe briff erau sterse si trecute alte numere...
ce ma framanta pe mine acum:
- daca autoturismul era furat nu era firesc ca rar-ul sa nu elibereze cartea de identitate a autoturismului?
- de ce politia a cerut sa dau declaratie pe propria raspundere ca am cumparat masina de la persoana trecuta pe briff si ca nu am adus eu modificari acelui document...a zis ca daca dau declaratia asta inscrie masina...cand s-a dus cu declaratia au zis ca o sa faca cercetari
ma framanta faptul ca nu am luat nicio copie de pe actul de identitate al proprietarului si ca nu mai pot da de persoana respectiva....eu nu ma ocum cu masini, nu cunosc toate procedurile astea....am serviciu stabil...si am intrat intr-o problema mare zic eu pentru ca nu m-am confruntat niciodata cu astfel de probleme, mai ales cu justitia......dupa ce a dus la politie declaratia pe propria raspundere politistul i-a zis"cum am avut curajul sa dau o astfel de declaratie"...eu fiind de buna credinta si crezand ca pot ajuta in sensul asta.....trebuie sa ma prezint cu un avocat cand dau declaratie? multumesc tare mult!
A fost interesul politiei sa detina document asumat de catre dvs prin care va asumati responsabilitatea achizitiei bunului mobil de la persoana consemnata in brifful masinii
Concret dvs in calitatea de proprietar ati solicitat inmatricularea bunului mobil
Ramane ca autoritatile in drept sa verifice documentele,sa coroboreze cu declaratiile partilor cu datele existente in baza nationala si internationala si in final sa pronunte solutie legala
De regula ,astfel de spete se deruleaza pe parcursul mai multor ani,in care proprietarul nu poate utiliza bunul mobil
multumesc încă o dată pentru sprijin! eu nu am cerut actul de identitate persoanei care mi-a vandut masina...am considerat ca atâta timp cat are masina şi toate documentele masinii (briff mare, briff mic, asigurare, cheile masinii) este persoana menţionată in briff.......mă îngrijorez pentru că am dat declaratia la notar pe propria răspundere că am cumpărat maşina de la persoana menţionată în briff...stau si ma întreb, îmi fac multe gânduri...dacă persoana respectivă nu era cea menţionată în briff păţesc ceva, pot fi tras la răspundere? mulţumesc frumos!