Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... problema inmatriculare urgent
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

problema inmatriculare urgent

Salut
Am cumparat de la o persoana o masina
Problema e in felul urmator el a radiat masina a facut rar numere provizorii etc
aceste numere au expirat azi iar eu nu am cartea masinii sa o pot inmatricula deoarece acesta persoana a trimis cartea fostului propietar din italia (tot roman) sa o scoata de la taxe eu am doar masina si actele de vanzare-cumparare facute la notar inclusiv cel din italia dar nu am cartea ca imi zice de acum o saptamana ca imi trimite. cum pot rezolva problema practic masina acum e o epava
Daca masina este o "epava", de ce doriti sa o inmatriculati? Daca aveti nevoie de aceasta doar pentru piese de schimb, nu este necesara inmatricularea. ;)
ma refer la epava ca nu mai am ce face cu ea miam luat teapa daca numi trimite cartea masina merge e buna
ce pot sa fac ma duc la politie declar cartea furata
In ce tara a fost inmatriculata aceasta masina ? Eu stiu ca nr rosii(autorizatiile provizorii de circulatie) se elibereaza doar pentru masinile care nu au fost inscrise in circulatie in Romania(masini noi sau masini aduse din strainatate)
in italia a fost masina acuma nr rosii le avea in romania pana ieri cand au expirat