Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate PFA

Buna ziua
Sunt salariata cu CIM pe perioada determinata, care va inceta la 30.09.2015.
Am un PFA pentru care decizia de impunere anticipata pe an 2015 are valoare mica, deoarece s-a estimat lipsa de activitate in anul 2015.
Din 01.10.2015 angajatorul (institutie de invatamant superior nu va mai incheia un alt contract cu mine) .
Voi desfasura activitate din 01.10.2015 pana in 04.02.2016 pe PFA. In data de 04.02.2015 ar trebui sa intru in concediu de maternitate de 126 zile (vor fi 63 de zile inainte de data estimativa a nasterii).
Intrebari:
1.Trebuie sa inchei Contract cu Casa de Sanatate pentru plata contributiei pentru concedii medicale ca sa am dreptul la concediu de maternitate? Pana in septembrie 2015 s-a contribuit la acest fond in baza CIM.
2. Daca in februarie trebuie sa depun acte cu veniturile pe ultimele 6 luni, ce act depun daca decizia de impunere anticipata pe 2015este cu valoare mica. Eu voi emite facturi de pe PFA in perioada oct 2015 - feb 2016, dar decizia de impunere finala va fi eliberata de finante abia in septembrie 2016.
3. De asemenea, in cazul dosarului pentru CCI cu ce act voi dovedi veniturile realizate in perioada oct 2015- ian 2016.
Multumesc
arianaferseta, utilizator
1. - La data cand veti intra in concediu de maternitate nu veti mai fi salariata deci nu veti putea beneficia de indemnizatie pentru concediu de maternitate de la fostul loc de munca.
- Veti putea beneficia de indemnizatie pentru concediul de maternitate (in calitate de PFA) de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS) daca veti incheia cu aceasta un contract de asigurare pentru concedii si indemnizatii.

2. In calitate de PFA veti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) chiar daca nu aveti venituri sau acestea sunt pe minus.

3. Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/for...
si vedeti cum se calculeaza indemnizatia pentru CCC in cazul PFA.

4. Din ordinul MMFPS 1474/2011:

Situatie:
Persoanele care au desfăşurat activităţi supuse impozitului pe venit şi figurează în evidenţele administraţiei financiare cu venituri pe minus.

Solutie:
Faptul că persoana nu a realizat venituri pe perioada cât a desfăşurat activitate profesională nu este un impediment în acordarea indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Perioada de eligibilitate de douăsprezece luni anterior datei naşterii copilului este îndeplinită, chiar dacă în evidenţele administraţiei financiare acestei persoane i-a rezultat un venit pe minus. În această situaţie, cuantumul indemnizaţiei este de 600 lei lunar.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
In perioada 01.10.2015-04.02.2016 voi desfasura activitati de arhitectura in baza unui contract de prestari servicii incheiat intre PFA si un SRL in iunie 2015. Factura care va fi emisa in noiembrie 2015 si va avea valoare de 10.000 euro.
Pentru intrebarea 2 si 3 aceasta era nelamurirea: daca declaratia 220 pentru 2015 are valoare mica, cum se va calcula cuantumul indemnizatiei de matermitate si indemnizatiei pentru crestere copil ? Se va tine cont de acesti 10.000 euro pe care eu voi plati in 2016 la regularizare prin declaratia 200 aferenta anului 2015 impozit si sanatate.

Aceasta este o problema tehnica si va rog sa va adresati AJPIS din judetul dvs. sau direct la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale .ro
Multumesc