avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie maternitate

Am o nelamurire cu privire la indemnizatia de maternitate. Eu urmeaza sa nasc in luna August 2016. Din 01.01.2015 pana la 30.09.2015. am lucrat la banca. Din 01.10.2015 octombrie 2015, sunt profesoara suplinitoare. Problema mea este ca in luna octombrie, am avut contract cu scoala, doar pentru plata cu ora, realizand totusi venituri,iar din noiembrie am contract de munca pe o perioada determinata de timp,respectiv 1 an. Intrebarea mea este daca voi beneficia de indemnizatie de maternitate.
In situatia in care beneficiez unde trebuie sa depun toate actele privind veniturile obtinute, in sensul in care am lucrat la banca, plata cu ora si contract pe o perioada determinata de 1 an.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:10, 2 Ianuarie 2016
1. Veti putea beneficia si de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) si de concediu crestere copil (CCC).

2. - Daca va referiti la indemnizatia pentru concediul de maternitate aceasta are ca baza de calcul veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate.
- Certificatele medicale pentru concediul de maternitate le depuneti la angajator care le calculeaza si le plateste.

3. - Daca va referiti la indemnizatia pentru CCC aceasta este calculata avand in vedere veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Daca veti naste in august 2016 cele 12 luni eligibile sunt septembrie 2015 - august 2016.
- In veniturile din aceste 12 luni intra veniturile din salariul pe septembrie de la banca, veniturile din plata cu ora de la scoala, veniturile din salarii de la scoala, veniturile din indemnizatii pentru eventuale concedii medicale si din indemnizatia pentru concediul de maternitate.
- Actele necesare pentru indemnizatia pentru CCC le depuneti la Primarie (de unde luati si liusta cu actele necesare).
- Adeverinta tip (Anexa 2) cu veniturile nete o luati de la toti angajatorii unde ati lucrat in cele 12 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre indemnizatie crestere copil ciocolata09 ciocolata09 Daca am lucrat din iunie 2014 pana in februarie 2015 apoi am faut pauza si am iceput iar in 11.05.2015 pana in 01.07.2015 apoi din 09.07.2015 pana in ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de crestere a copilului Catalina-voicu11 Catalina-voicu11 Buna ziua. Lucrez cu contract de munca din septembrie 2014, iar in luna august 2015 angajatorul urmeaza sa imi inceteze contractul (doar o luna) . Pentru a ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate pfa arianaferseta arianaferseta Buna ziua Sunt salariata cu CIM pe perioada determinata, care va inceta la 30.09.2015. Am un PFA pentru care decizia de impunere anticipata pe an 2015 are ... (vezi toată discuția)