Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Punerea in executare a unei hotarari a Tribunalului
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Punerea in executare a unei hotarari a Tribunalului

Buna dimineata,

Daca am o hotarare a Tribunalului, prin care admite cererea societatii de a recupera o creanta, reprezentand prejudiciu material produs, pentru a obtine de la instanta aprobarea de a cere executarea silita, ce anume trebuie sa depun? Cererea de incuviintare a executarii silite si hotararea respectivei instante? Problema este in copie, si stiu ca trebuie sa fie legalizata.

Multumesc mult
Buna ziua,
Va duceti la instanta de fon.
Vedeti daca sentinta nu a fost atacata cu o cale de atac.
Daca nu a fost atacata, solicitati sa faceti o copie de pe sentinta.
Platiti o taxa judiciara de timbru de 5 lei.
Formulati o cerere de legalizare pe care o depuneti impreuna cu taxa si copia dumneavoastra (asa cum am aratat mai sus) la registratura instantei de fond.
Va va fi inmanata o sentinta legalizata.
Va adresati unui executor judecatoresc.
Va recuperati banii.
Problema este in felul urmator: societatea are sediul in Constanta, domiciliul paratului in Galati, tot de acolo sa admis si cererea impotriva lui, de catre Trib Galati.
Pe sentinta respectiva este o stampila cu Grefa Trib Galati si se mentioneaza nr/. dosarului de instanta si ceva de legalizare, se observa foarte prost, fiind in copie intregul document. A venit prin mail ..nu stiu prin ce cale a ajuns asa.
Si scrie de mana definitiva si irevocabila.
Ideea este ca nu am acea mentiune cu "dam imputernicire si ordonam tuturor executorilor.."