Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen procedural pe luni
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen procedural pe luni

Art. 269, Cod proc.pen. - Calculul termenelor procedurale
(1) La calcularea termenelor procedurale se porneşte de la ora, ziua, luna sau anul prevăzut în actul care a provocat curgerea termenului, în afară de cazul când legea dispune altfel.
(2) La calcularea termenelor pe ore sau pe zile nu se socoteşte ora sau ziua de la care începe să curgă termenul, nici ora sau ziua în care acesta se împlineşte.
(3) Termenele socotite pe luni sau pe ani expiră, după caz, la sfârşitul zilei corespunzătoare a ultimei luni ori la sfârşitul zilei şi lunii corespunzătoare din ultimul an. Dacă această zi cade într-o lună care nu are zi corespunzătoare, termenul expiră în ultima zi a acelei luni.
(4) Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul expiră la sfârşitul primei zile lucrătoare care urmează.

Când expiră termenul de 3 luni pentru formularea unei plângeri prealabile pentru o faptă incriminată în C.pen. ?
De exemplu, fapta s-a petrecut în ziua de 10 martie. Care este termenul de formulat sesizare prealabilă (pe luni), 31 mai sau 30 iunie ?
tibi69 a scris:

....

Când expiră termenul de 3 luni pentru formularea unei plângeri prealabile pentru o faptă incriminată în C.pen. ?
De exemplu, fapta s-a petrecut în ziua de 10 martie. Care este termenul de formulat sesizare prealabilă (pe luni), 31 mai sau 30 iunie ?

Termenul expira pe data de 10.iunie.
Aş vrea şi eu să fie aşa, însă sigur aşa se calculează? Găsim o explicaţie mai amplă în lumina textului de lege?