Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Pot recupera taxa timbru verde?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Pot recupera taxa timbru verde?

am cumparat o masina second adusa din Germania an fabricatie 2005 in luna iunie am inscris o . am platit in luna iunie anul acesta 2015 timbru de mediu 1300 ron .acesti bani mii pot recupera? daca se poate cum? si ce trebuie sa fac? va multumesc
Sumele plătite cu titlu de timbru de mediu nu se restituie. Se restituie doar sumele achitate până la intrarea în vigoare a O.U.G. nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule. Puteţi încerca în instanţă.
Gabriela Pintea, Consilier juridic