avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot renunta la curatela?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot renunta la curatela?

Buna seara. Sunt curatorul unei persone cu handicap grav [dementa senila] grad 5 si insotitor dar fara contract de munca.Din motive de sanatate nu mai pot face fata stresului si greutatii bolnavei[din cauza stresului am dat tiroida peste cap si am ceva probleme si de coloana].Se poate renunta la curatela care am fost numita de instanta?Cum pot renunta si unde trebuie sa ma adresez? Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Curatela parinte bolnav dementa senila Broker_star Broker_star Buna ziua, Am o rugaminte fierbinte catre Dumneavoastra, sa ma indrumati sa obtin curatela mamei mele bolnava de dementa senila si nevazatoare, ambele ... (vezi toată discuția)
Tutela multipla a unui interzis judecatoresc( incapabil) ilinca2901 ilinca2901 in cadrul procesului de obtinere tutela pot fi numite tutori ambele fiice ale unei bolnave psihice ( Alzeimer - dementa senila ) grad de handicap grav ; desi ... (vezi toată discuția)
Drepturile persoanelor cu handicap grav animarsrl animarsrl Buna ziua, Tatal meu este persoana cu handicap grav, cu drept de asistent personal. Are diagnosticul dementa severa. Pentru a obtine de la primarie ... (vezi toată discuția)