Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Legea finantelor publice
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Legea finantelor publice

Conform L 500/2002, art 2, pct 12- contabilul – denumire generică pentru persoana şi/sau persoanele care lucrează în compartimentul financiar-contabil, care verifică documentele justificative şi întocmesc instrumentele de plată a cheltuielilor efectuate pe seama fondurilor publice;
Acest lucru a fost abrogar prin L 270/2013, pct 8. Cui ii revin aceste sarcini ? (intocmire op si verificat documnte justificative).
Persoanelor desemnate din cadrul compartimentului financiar-contabil.
Din legea 270/2013:
"8. La articolul 2, punctul 12 se abroga.
9. La articolul 2, punctul 13 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
13. compartiment financiar-contabil – denumire generica pentru structura organizatorica – departament, directie, serviciu, birou, compartiment sau alte structuri specifice – in cadrul institutiei publice, cu atributii in fundamentarea, elaborarea si executia bugetului institutiei si/sau in care este organizata evidenta contabila a elementelor patrimoniale de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii, a veniturilor si cheltuielilor in baze contabile de numerar si de angajamente, se efectueaza plata cheltuielilor, se intocmesc situatiile financiare si/sau se elaboreaza si fundamenteaza proiectul bugetului institutiei, dupa caz;"

Articolul 2, pct 12 si pct 13 din legea 500 înainte de legea 270
12. contabil - denumire generica pentru persoana si/sau persoanele care lucreaza in compartimentul financiar-contabil, care verifica documentele justificative si intocmesc instrumentele de plata a cheltuielilor efectuate pe seama fondurilor publice;
13. compartimentul financiar-contabil - structura organizatorica din cadrul institutiei publice, in care este organizata executia bugetara (serviciu, birou, compartiment);
[ link extern ]