Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... suspendarea fp si efectuarea de activitate in proiecte ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

suspendarea fp si efectuarea de activitate in proiecte FSE

Sunt functionar public si mi s-a propus sa lucrez pe un proiect FSE ca expert, dar sa ma suspend din functia publica!!! Este posibil avand in vedere incompatibilitatile??? veniturile sunt motivante :O!!!
Conform art. 05 din Legea nr. 188/1999 puteti solicita suspendare raportului de serviciu pentru un asemenea interes personal
multumesc frumos pt raspuns, dar tot pe forum am citit raspunsuri cu privire la suspendarea functionarului public, in care se specifica faptul ca pe perioada suspendarii nu se pot incheia raporturi de munca... apare incompatibilitatea!!!
Si acum apare nelamurirea mea... ce inseamna "interes personal"???? explicatia legislativa... desigur... in aceasta speta!
Raporturile de serviciu ale functionarului public se suspenda de drept sau la cerere, conform art. 94 si art. 95 din Legea 188/1999.

O ipoteza aparte este reglementata prin alineatul 2 al art. 95, suspendarea raporturilor de serviciu la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim.
Deoarece legiuitorul nu a considerat necesar sa ne explice ce am putea intelege prin "interes personal legitim", aprobarea acestor cereri sunt la latitudinea directorilor institutiilor publice.
Situatiile care vizeaza starea de sanatate sunt considerate, intotdeauna, "un interes personal legitim".
Pe perioada suspendarii conform art. 95, alin. (2) din Legea nr. 188/1999 nu puteti lucra.

Aveti, mai jos, cele doua articole din Legea nr. 188/1999.

Art. 94.
"(1) Raportul de serviciu se suspenda de drept atunci cand functionarul public se afla in una dintre urmatoarele situatii:
a) este numit sau ales intr-o functie de demnitate publica, pentru perioada respectiva, cu exceptiile prevazute la art. 34;
b) este incadrat la cabinetul unui demnitar;
c) este desemnat de catre autoritatea sau institutia publica sa desfasoare activitati in cadrul unor misiuni diplomatice ale Romaniei ori in cadrul unor organisme sau institutii internationale, pentru perioada respectiva;
d) desfasoara activitate sindicala pentru care este prevazuta suspendarea in conditiile legii;
e) efectueaza stagiul militar, serviciul militar alternativ, este concentrat sau mobilizat;
f) este arestat preventiv;
g) efectueaza tratament medical in strainatate, daca functionarul public nu se afla in concediu medical pentru incapacitate temporara de munca, precum si pentru insotirea sotului sau, dupa caz, a sotiei ori a unei rude pana la gradul I inclusiv, in conditiile legii;
h) se afla in concediu pentru incapacitate temporara de munca, pe o perioada mai mare de o luna, in conditiile legii;
i) carantina, in conditiile legii;
j) concediu de maternitate, in conditiile legii;
k) este disparut, iar disparitia a fost constatata prin hotarare judecatoreasca irevocabila;
l) forta majora;
m) in cazul in care s-a dispus trimiterea in judecata pentru savarsirea unei infractiuni de natura celor prevazute la art. 54 lit. h);
n) pe perioada cercetarii administrative, in situatia in care functionarul public care a savarsit o abatere disciplinara poate influenta cercetarea administrativa, la propunerea motivata a comisiei de disciplina;
o) in alte cazuri expres prevazute de lege.
Art. 95. -
(1) Raportul de serviciu se suspenda la initiativa functionarului public in urmatoarele situatii:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani, in conditiile legii;
b) concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap pentru afectiunile intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani;
c) desfasurarea unei activitati in cadrul unor organisme sau institutii internationale, in alte situatii decat cele prevazute la art. 94 alin. (1) lit. c);
d) pentru participare la campania electorala;
e) pentru participarea la greva, in conditiile legii.
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 3 ani."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Suspendarea raportului de serviciu pentru un interes personal legitim trebuiesa aiba ca temei acele situaţii care au un caracter fortuit. De exemplu, in practica judiciara s-a decis ca suspendarea activitãţii, pentru efectuarea studiilor universitare şi pentru activitate sindicalã, nu poate fi încadratã în categoria „interes personal legitim”.