Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma straina - filiala sau sucursala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma straina - filiala sau sucursala

Buna ziua.
Ofirma straina din comunitatea europeana, poate avea activitate in Romania ca o sucursala si in alte tari din comunitatea europeana dar acestea sa fie subordonate sucursalei din Romania ?,binenteles cu angajati in romania si in celelalte puncte de lucru din celelalte tari care ii sunt subordonate.
Art. 43 legea 31/1990(1) Sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se inregistreaza, inainte de inceperea activitatii lor, in registrul comertului din judetul in care vor functiona.

(2) Daca sucursala este deschisa intr-o localitate din acelasi judet sau in aceeasi localitate cu societatea, ea se va inregistra in acelasi registru al comertului, insa distinct, ca inregistrare separata.

(3) Celelalte sedii secundare - agentii, puncte de lucru sau alte asemenea sedii - sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se mentioneaza numai in cadrul inmatricularii societatii in registrul comertului de la sediul principal.

(4) Nu se pot infiinta sedii secundare sub denumirea de filiala.