Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia urmas

o pensionara cu o pensie de urmas de 1600 lei doreste angajare cu contract de munca. Poate fi angajata cu salariul minim pe economie? 1050 lei?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 114
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:

h) sotul supravietuitor, beneficiar al unei pensii de urmas, realizeaza venituri brute lunare pentru care, potrivit legii, asigurarea este obligatorie, daca acestea sunt mai mari de 35% din castigul salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin. (5);

Art. 115
In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;
b) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea, daca depunerea acesteia s-a facut dupa expirarea termenului prevazut la lit. a);

2. - Castigul salarial mediu brut prevazut pe anul 2015 este de 2415 lei.
- 35% x 2415 = 845 lei.

3. Deci daca va avea un venit salarial brut mai mare de 845 lei pe luna i se va suspenda plata pensiei de urmas.