Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Studiu dosar, imputernicire firma
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Studiu dosar, imputernicire firma

Buna ziua

Un prieten care are o firma si este plecat in afara m-a rugat sa merg la judecatorie sa fac copii dupa niste inscrisuri.

Este suficienta o imputernicire din partea societatii semnata si stampilata de el sau trebuie procura notariala?

Mentionez ca este doar pentru studiu dosar nu si pentru reprezentare in instanta.

Multumesc.
Aveti vreo calitate in firma ? Pt ca daca nu sunteti macar salariat e mai greu cu imputernicirea, in mod normal va trebuie procura. Si prietenul dvs tb sa aiba calitatea de administrator al acelei firme pt a putea da o imputernicire valabila.
Nu am nici o calitate in firma, prietenul meu este administrator.

Ma gandeam ca merge daca imi trimite o imputernicire ceva de genul:Subscrisa SC ...., prin administrator ...., prin prezenta il imputernicesc pe ... pentru studiul dosarului cu nr.....

Semnata si stampilata, ce parere aveti?