Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare in urma unei adjudecari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare in urma unei adjudecari

Buna ziua
Am urmatoare problema si doresc sa ma ajutati cu sfaturi:

Popescu Constantin si popescu Ioana fac un credit cu ipoteca in 2007
In 2008 decedeaza Popescu Ioana si se face succesiune ramanand mostenitori Popescu Constantin si fiul acestora
Locuinta le este scoasa la licitatie si abia in 2013 le este adjudecat imobilui de catre mine. Acum doresc sa intabulez acest imobil pe numele meu si intampin urmatoare problema si anume ca in actul de adjudecare apare ca fosti proprietari Popescu Constantin si Popescu Ioana si cei de la cadastrui imi spun ca in intabularea lor apare Popescu Constantin si fiul datorita certificatului de mostenitor. Din cate am inteles executorul ar fi tb sa ceara in extras la zi inaintea intocmirii actului de adjudecare. Cu dumnealui cand am vb a zis ca nu tb sa proprietarii au fost Popescu Constantin si Popescu Ioana si ca dumnealui nu are nico vina.Ce pot face in aceasta situatie? Eu vreau sa-mi rezolv problema si sa am imobilul intabulat pe numele meu sa am actele in regula Daca nu m-am facut inteleasa va rog sa-mi spuneti

Executorul judecatoresc ar fi trebuit sa detina la dosarul de executare silita extras de carte funciara
Trebuie fie contactat debitorul,fie starea civila pentru a se obtine document care sa ateste decesul dnei PI
Conform disp L nr 7/1996 radierea datelor din registrul national de publicitate imobiliara,se poate face fie prin document autentificat=certificat deces,fie prin hotarare judecatoreasca definitiva
Cand se intra in posesia certificatului de deces acesta urmeaza sa se depuna la ocpi,impreuna cu certificatul de mostenitor pe numele PC+fiul
Concomitent dv introduceti la ocpi cererea de intabulare si actul de adjudecare
am introdus cererea la OCPI dar mi-au zis ca nu poate face intabularea pe motiv ca actul de adjudecare are ca debitori pe Popescu C si Popescu I La OCPI au certificatul de mostenitor in urma decesului. In urma raspunsului de la ocpi voi face cerere de revizuire