Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pot beneficia de concediu de ingrijirea copilului?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pot beneficia de concediu de ingrijirea copilului?

Buna ziua,
Am lucrat timp de doi ani norma intreaga si astazi am primit preavizul. Nu sunt insarcinata, dar as vrea sa fac un bebe si vreau sa stiu daca pot beneficia de CIC cu indemnizatia minima 600 Ron dupa ce termin somajul. Cat timp voi lua somaj? Voi avea dreptul la concediu prenatal sau la CIC?
Va multumesc!
Durata de acordarea a somajului eset in functie de stagiul dvs de cotizare la somaj total, respectiv:
lg 76/2002
Art. 39. - (1) Indemnizaţia de şomaj se acordă şomerilor prevăzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 15 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
Aceste perioade de acordare sunt valabile daac solicitati somaj in 2009.

Dosarul de somaj trebuie depus in maxim 30 de zile de la concediere, pentru a nu avea intrerupere care sa va afecteze stagiul pentru CIC.

IN timpul cat beneficiati de somaj veti putea intra in concediu medical de maternitate, perioada in care somajul de suspenda.

Ulterior daca sunteti inca in somaj, veti putea intra in CIC.