Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Situatie oprire apa bransament dezvoltator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Situatie oprire apa bransament dezvoltator

Buna ziua,

Voi incerca sa fiu cat mai scurt intr-o problema destul de mare.
Situatia este cam asa:
- exista un bransament general (prescurtat B.G.) cu contract pe numele dezvoltatorului
- au fost construite X blocuri, bransate la acelasi B.G., o parte din ele sau toate cu contor de bransament la nivel de bloc
- pentru blocul nostru avem asociatie de proprietari si avem o cerere pentru contract cu furnizorul de apa din august 2014 nesolutionata pana in prezent
- asociatia a facut plati lunare prin banca in contul distribuitorului de apa, dar alimentand fisa de cont a dezvoltatorului conform cu consumurile lunare de apa ale blocului
- aparent, dezvoltatorul si/sau o parte din celelalte blocuri nu au facut plati si ca atare s-a acumulat un sold in numele dezvoltatorului
- urmeaza sa se sisteze apa pentru B.G., dar ne afecteaza si pe noi

Noi dorim:
1. In primul rand sa avem apa
2. Sa avem contract pe numele asociatiei de proprietari
3. E corect ca au fost efectuate platile lunare conform consumului de apa, desi nu aveam contract direct cu distribuitorul? Daca nu, putem cere restituirea banilor pe motiv ca nu exista contract cu noi?

Aveti sfaturi pentru situatia de fata? Credeti ca un avocat ne poate ajuta?

Multumesc anticipat
Trebuie sa faceti presiuni asupra dezvoltatorului sa intre in grafic cu pltile catre furnizor apa.
Cat priveste "banii ianpoi". asta e o gluma: dumnevostra ati consumat, deci trebuie sa platiti.