avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul punctaj pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul punctaj pensie

In luna ianuarie am urmatoarea situatie :
1-salariu realizat 533 lei
2.indemnizatoe OUG 158 :
a) suportata de angajator 360 lei
b)suportata de fnuass, 1350 lei
3.- Baza CAS din salariu, 533 lei
-Baza Cas din indemnizatii OUG 158, 684lei
Ce numar de puncte realizez in luna ianuarie.?
(Perioada este contributiva dar nu imi dau seama care este baza de calcul a numarului de puncte.)
De asemenea ma nedumereste :
Art. 49. - (1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul
e) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2005, de concediu pentru incapacitate temporara de munca cauzata de accident de munca si boli profesionale;

f) a beneficiat, incepand cu data de 1 ianuarie 2006, de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani;
Nu se face o referie la perioadele de icapacitate temporara de munca sau cel putin eu nu am inteles.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:35, 22 Septembrie 2015
533+684=1217
1217:2408=0,50540 puncte

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical cod 14 ELENA2009 ELENA2009 buna ziua, am un concediu medical de 5 zile in iulie cod 14 si nu stiu cine il suporta societatea sau FNUASS? multumesc. (vezi toată discuția)
Plata concediu medical ContSters228970 ContSters228970 -7 zile concediu medical -1 zi cocediu odihna -14 concediu medical Care zile se platesc din fondul unitatii? (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical felisana felisana Buna ziua! Un anagajt are 8 zile concediu medical in luna ianuarie 2015 si un alt concediu medical de 6 zile care este tot initial in februarie 2015. Cele 5 ... (vezi toată discuția)