Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minora de 16 ani insarcinata cu un major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minora de 16 ani insarcinata cu un major

Prietena mea a fost deacord cu intretinerea relatiilor sexuale , fara promisiuni etc. si este de partea mea. Este luata de o familie in plasament , si as dori sa stiu daca pot avea probleme cu legea . De exemplu daca centrul de unde provine poate depune plangere sau familia ei . Multumesc .
Art. 220

Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

dvs stiti cand ati inceput relatiile sexuale. Cel mai probabil, nu veti avea probleme in cazul unei plangeri.
Va multumesc . Dupa Art.220 inseamna ca nu voi avea probleme .