Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei de pensionare

Buna ziua tuturor.

Am rugamintea sa ma ajutati cu o interpretare a urmatoarelor texte de lege:

Legea pensiilor (263/2010), Art. 55, Alin. 1) litera a):

(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;

[tabel cu reducerea aplicata]

Legea pensiilor (263/2010), Art. 58, litera b):

Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat beneficiaza de reducerea varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 5, in functie de gradul de handicap, dupa cum urmeaza:

b) cu 10 ani, in situatia asiguratilor cu handicap accentuat, daca au realizat, in conditiile handicapului preexistent calitatii de asigurat, cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare
;

Legea pensiilor (263/2010), Art. 60, alin 1) si 2):

Art. 60
(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.
(2) Varstele de pensionare reduse in conditiile alin. (1) nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 52 de ani pentru barbati, respectiv de 45 de ani pentru persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).

Avem urmatorul caz:

- persoana cu handicap accentual, are stagiul complet de cotizare (nu doar doua treimi)
- persoana are undeva la 20 si ceva de ani lucrati in grupa a 2-a de munca (conditii deosebite)

Luam in considerare minim 14 ani unde avem reducerea varstei de pensionare acordata de 3 ani, astfel incat sa avem o reducere totala de 13 ani (maximul permis de art. 60, alin.1) si 2).

Persoana in cauza are 52 ani impliniti in august 2015.

Intrebarile sunt:

- Exista vre-o norma sau text de lege care sa interzica cumularea celor doua reduceri? - Dar una care sa permita explicit?
- Poate persoana respectiva sa se pensioneze considerand cele doua reduceri ale varstei de pensionare?

- Daca nu se poate, nu este cumva o discriminare?

Va multumesc pentru timpul acordat!

Legea 263/2010 precizeaza:
Se cumuleaza reducererile prevazute la art.55 cu cele prevazjute de alte acte normative.
Art.58 face parte din legea 263/2010,nu din alte acte normative.
Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, aveti dreptate.

Intre timp am mai aflat o informatie noua, si anume:

Perioada lucrata in grupa a 2-a de munca in cazul persoanei in cauza este inainte de 2001 deci nu se mai aplica articolul 55 (care face referire la munca in conditii deosebite care este reglementata dupa 2001) ci se aplica articolul 158 si anume:

Art. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

In lumina noilor informatii considerati ca se pot combina cele doua tipuri de reducere a varstei de pensionare?
Lucian_bz, utilizator
Nu.
Multumesc pentru raspuns insa am rugamintea sa imi motivati daca este posibil.

Am nevoie de aceasta motivare deoarece sunt angajat la un ONG si trebuie saii raspund solicitantului.

Multumesc.
Prevederile art.158 conduc la reducerire de la art.55.
Deci din legea 263/2010.
Nu se pot cumula cele doua reduceri,art.55 si art.58 fiind prevazute in aceeasi lege: