Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Reducerea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Reducerea varstei de pensionare

Conform legii 263/2010( cu modificarile ulterioare) un salariat care a lucrat, incadrat in grupa I de munca,mai putin de 7 ani , aceasta perioada nu i se ia in considere la calcularea reducerii varstei de pensionare . Intrebarea mea este: perioada de munca in grupa I de munca nu se ia in calcul deloc sau aceasta perioada se poate cumula cu perioada de munca in grupa II
La acest moment legea acorda reducere de varsta pentru cel putin 6 ani de grupa I-a sau a II-a.
Nu se cumuleaza anii din cele doua grupe in vederea reducerii varstei.
Exista o intiativa legislativa de modificare a legii in acest sens.
Sa asteptam sa vedem daca se va concretiza.

Cateva amanunte aici:

www.avocatnet.ro/content/for...
Legea 263/2010 prevedea cumularea celor doua grupe in vederea reducerii varstei:

ART. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare,

Acest articol a fost modificat de legea 380/2013:

2. La articolul 158, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:

“Art. 158.

(1) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupa a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001 constituie
stagiu de cotizare în condiţii deosebite, în vederea reducerii vârstelor de pensionare.”
Interventie moderator:
:rtfm:
Croker:

1. Daca vreti sa continuati discutia pe aceeasi tema nu este nevoie sa deschideti un topic nou.

2. Pentru o intelegere ma buna si de catre dvs. si de catre noi intrati tot pe acest topic si folositi butonul "raspunde".

Croker a scris:
Multumesc pentru raspuns domnule Mircea Carp. Aveti cunostinta de vre-un articol de lege care stipuleaza necumularea perioadelor de grua I cu grupa II, pentu ca eu nu am gasit un asemenea text de lege. Intrebarea este adresata si celorlalti de pe forum. Va multumesc

1. Nu exista nici un articol in lege care sa spuna ce se cumuleaza perioadele de gr.I si a II-a de munca.

2. Si daca nu exista nici un articol care sa spuna ca nu se cumuleaza nu inseamna ca se pot cumula.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
(va citez domnule Valeriu Tudor) Si daca nu exista nici un articol care sa spuna ca nu se cumuleaza nu inseamna ca se pot cumula.
Si acum pun intrebarea:Si daca nu exista nici un articol care sa spuna ca nu se cumuleaza nu inseamna ca nici nu se pot cumula, am dreptate ? Daca exista ambiguitati in legislatie inseamna ca ramane la latitudinea functionarilor sa decida in functie de interese, de buna lor dispozitie in ziua respectiva sau de cat de informat este solicitantul
Croker, utilizator
1. Va asigur ca nici un functionar de la Casa de Pensii nu va interpreta legea in functie de starea de dispozitie pe care o are intr-o zi sau alta.

2. Daca ar fi existat posibilitatea cumulului de care vorbiti ar fi existat o prevedere expresa in lege referitoare la acesta.