Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA persoana fizica vanzatoare imobile noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA persoana fizica vanzatoare imobile noi

Buna ziua,
O personae fizica detine un bloc cu mai multe apartamente pe care doreste sa le vanda. in luna Noiembrie 2014 incaseaza un avans in baza unui precontract de vanzare cumparare de 75000 euro. Valoarea integral a casei este de 85 000 euro. Dupa aceasta INCASARE (75 000) euro, persoana fizica se inregistreaza in scopuri de tva pentru depasirea de plafon. In luna August 2015, incaseaza diferenta de 10000 euro. intrebarea mea este; pentru ce suma datoreaza tva ? Pentru diferenta de 10000 euro sau pentru valoarea integral a casei 85 000 euro?
Multumesc
Datoreaza TVA pentru toate tranzactiile efectuate dupa data inregistrarii ca platitor de TVA.