avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA persoana fizica vanzatoare imobile noi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA persoana fizica vanzatoare imobile noi

Buna ziua,
O personae fizica detine un bloc cu mai multe apartamente pe care doreste sa le vanda. in luna Noiembrie 2014 incaseaza un avans in baza unui precontract de vanzare cumparare de 75000 euro. Valoarea integral a casei este de 85 000 euro. Dupa aceasta INCASARE (75 000) euro, persoana fizica se inregistreaza in scopuri de tva pentru depasirea de plafon. In luna August 2015, incaseaza diferenta de 10000 euro. intrebarea mea este; pentru ce suma datoreaza tva ? Pentru diferenta de 10000 euro sau pentru valoarea integral a casei 85 000 euro?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: LIVIU NISTEA , utilizator 09:14, 24 Septembrie 2015
Datoreaza TVA pentru toate tranzactiile efectuate dupa data inregistrarii ca platitor de TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cât e tva pentru un teren în valoare de 10.000 de euro? Corina271 Corina271 Buna ziua! Vreau sa cumpăr un teren în valoare de 10000 de euro și as dorii sa știu cat la suta e TVA? (vezi toată discuția)
Tva aplicat la valoare teren construibil dia_8 dia_8 Sunt persoana fizica si detin in proprietate doua terenuri construibile, pe care le-am achizitionat in urma cu peste 15 ani. Anul acesta as dori sa le vand ... (vezi toată discuția)
Plata unui bun intre persoane fizice simona parfeonov simona parfeonov Concret: intentionez sa cumpar un bun in valoare de 60000 RON de la o persona fizica . Ce mijloace de plata si cu ce plafon zilnic pot plati acest bun? (vezi toată discuția)