Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... documentatie pentru paza contra incendiilor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

documentatie pentru paza contra incendiilor

Dragii mei sfatuitori, va rog mult spuneti-mi, la asociatiile de proprietari vin in control pentru respectarea normelor de paza si protectie impotriva incendiilor?
Cine vine, din partea carei institutii?
Ce documente trebuie sa avem si ce masuri si instruiri trebuie sa avem in ordine?
Avem boxe la subsoluri, construite de proprietari, fiecare cu ce a putut. Ce nu avem voie sa tinem in subsol? Boxele cu pereti metalici, sa nu fie depozitate materiale inflamabile in afara boxelor , nici in boxe, spatii lasate libere pentru
acces la interventiile de urgenta, stingatoare in termen... Ce ni se mai solicita? As vrea sa fim in ordine, sa nu ne amendeze.
Va multumesc mult
Daca subsolul tehnic nu este prevazut din proiect si din constructie cu boxe ,inseamna ca spatiul respectiv este prevazut si pentru situatii speciale si nu poate fi compartimentat in boxeISU aplica sanctiuni pecuniare substantiale pentru schimbarea destintiei subsolurilor tehnice care nu sunt prevazute din proiect cu boxe dar in care locatarii au amenajat compartimentari si au depozitat bunuri personale cu risc la incendii
In subsolul tehnic nu se permite depozitarea oricaror bunuri cu risc pentru genrarea si favorizarea incendiilor
Fiecare primarie dispune prin HCLM dispozitii/obligatii ce revin asociatiilor de locatari sau proprietari
Obligatiile conducerii asociatiei
Conducerea asociatiei de locatari sau proprietari are următoarele obligatii:
a) Desfăşoară în rândul locatarilor activităti de informare şi instruire pentru cunoaşterea
măsurilor de apărare împotriva incendiilor;
b) Stabileşte, pe baza normelor de dotare, necesarul de mijloace tehnice de prevenire şi stingere a incendiilor;
c) Controlează periodic existenta şi starea mijloacelor tehnice de apărare împotriva incendiilor
şi urmăreşte mentinerea în stare de functionare a acestora;
d) Dispune măsuri pentru pentru remedierea oportună a tuturor deficientelor cu privire la
dotarea clădirilor precum şi cele de constructii şi instalatii de natură să provoace incendii, a
căror remediere intră, potrivit legii în obligatia asociaŃilor.
Organul de conducere al asociatiei trebuie să interzică:
a) Blocarea scărilor cu materiale de orice fel care duc la îngustarea căilor de acces şi evacuare;
b) Depozitarea materialelor combustibile în poduri şi casele scărilor de la blocuri;
c) Depozitarea materialelor inflamabile de tip “PECO” în cantităti mai mari decât cele
prevăzute de lege;
d) Fumatul şi focul deschis în subsolurile blocurilor;
e) Exploatarea instalatiilor electrice de iluminat cu defectiuni sau improvizatii, precum şi
solicitarea acestora peste limita admisă;
f) Executarea de lucrări de verificare, întretinere şi reparatii la instalatiile electrice, de
către persoane neautorizate;
g) Eploatarea instalatiilor şi sistemelor de încălzit cu defectiuni sau improvizatii;
h) Blocarea hidrantilor de incendiu stradal precum şi a platformelor de acces şi amplasare a
autospecialelor de interventie;
i) Amenajarea de boxe sub casele scărilor.
Organizarea activitătii de apărare împotriva incendiilor
În cadrul asociatiei de proprietari se vor lua măsuri privind:
a) Numirea unui responsabil cu probleme de prevenire şi stingerea incendiilor care va executa trimestrial sau ori de câte ori este nevoie, controale şi va prezenta în scris constatările organului de conducere al asociatiei;
b) Analiza semestrială a activitătii desfăşurate şi luarea măsurilor de remediere a neregulilor
constatate;
c) Afişarea la intrarea în blocurilor de locuinte a măsurilor de apărare împotriva incendiilor ce
trebuie respectate de către locatari;
d) Mentinerea în stare de functionare a instalatiei de iluminat de pe casa scării;
e) Interzicerea blocării uşilor de acces în bloc precum şi a trapelor de acces din casa scării spre acoperişul blocului;
f) Interzicerea schimbării destinatiei uscătoriilor fără acordul proiectantului.
În subsolurile blocurilor şi uscătorii se interzice:
a) Compartimentarea subsolurilor cu elemente din materiale combustibile;
b) Amenajarea unor spatii comerciale în susbsolul blocului fără acordul proiectantului;
c) Depozitarea de recipienti cu gaze sub presiune;
d) Utilizarea focului deschis şi a fumatului;
e) Amenajarea boxelor ca spatii de locuit;
f) Exploatarea instalatiilor cu defectiuni sau improvizatii;