Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Folosirea subsolului tehnic......
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Folosirea subsolului tehnic......

Va rog sa-mi spuneti in ce conditii se poate folosi subsolul tehnic de catre locatarii proprietari al bocului de locuinte cu 4 etaje si 20 de apartamente.
Subsolul Tehnic nu poate fii folosit de nici un proprietar, daca din proiectare condominiu nu este prevazut cu boxe. Cine construieste in subsol o face pe riscul lui.
Normele ISU nu permit ca subsolurile tehnice din cadrul imobilelor de locuit in comun sa fie accesibile,utilizate in scopuri personale de catre proprietari
Caut acum si normele ISU....
In situatia in care ISU este legal sesizat si dispune verificari prin care constata in cazul subsolurilor tehnice,ocuparea acestora ,utilizare drept spatiu de depozitare,aplica sanctiuni proprietarilor bunurilor,eventual daca au fost operate modificari constructive sesizeaza autoritatea competenta inspectoratul de stat in constructii care la randul sau aplica sanctiuni pecunoare substantiale cu obligatia dezafectarii modificarilor si aducerea spatiului la forma din proiect prevazuta