Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Boxe subsol !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Boxe subsol !

Buna ziua ! La noi in bloc avem probleme cu administratorul si presedintele de bloc in vederea infintarii de boxe, adica nu ne lasa sa ne facem dar problema mare este ca cei mai vechi au, sunt cativa vecini care au boxe si nu le zice nimic, in schimb ne zice noua cei care vrem sa ne facem si noi o boxa unde sa ne punem rotile de masini ca nu ne da voie. Pai bine, bine le spunem noi, exista precedent, in subsolul bloculu sunt boxe deci unii au voie si altii nu, nu este corect, ori toti , ori niciunul. O baga pe aia cu "subsolul tehnic" , pai bine dar nu este pentru toti prorpietarii asa ? II intrebam noi, degeaba, nu ne da voie, culmea ca asta este o discriminare si un abuz in functie (credem noi), adica unii proprietari sunt mai cu mot, sunt mai "proprietari" decat noi, ceea ce nu este corect, ori avem voie , ori nu avem voie, ori este pentru toti, ori nu este pentru nimeni. Adica daca stau in bloc de 40 de ani au voie sa aiba boxe, iar daca noi suntem mai noi de 3, 4 ani si ne dorim sa facem boxe nu avem voie, curat murdar coane Fanica. Intrebarea mea este ce putem sa facem legal impotriva presedintelui de bloc si administratorului care nu ne da acordul sa ne facem si noi boxe, suntem doi proprietari care ne dorim sa ne amenajam un loc pentru rotile de la masini, culmea ca locul ales de noi nu trec tevi sau robineti sa zica ceva, la altii care au boxe aceste lucruri trec pe la ei prin boxe. Asta este rea credinta din partea administratiei, un abuz in functie si o nedreptate plus o discriminare. Am putea "forta" legal sa ne dea accceptul pentru a ne face si noi o boxa? Ma refer la o notificare legala din partea unui avocat bine compusa sau daca nu reusim, sa-i dam in judecata ? Atata timp cat exista percedent si a ltii au boxe , nu este corect sa nu putem sa ne facem si noi o boxa. si culmea spatii sunt N. Va multumesc si astept un raspuns cum am putea sa-i facem sa ne lase sa ne facem o boxa. Angajatii administartiei blocului sunt foarte vechi in functie si se cred mici dictatori si nu este corect, de schimbat nu ii putem sa-i schimbam fiindca ii aleg pensionarii care sunt majoritari. O zi buna
Cu parere de rau pentru dv trebuie sa va comunic o veste trista
Atat timp cat in proiectul tehnic al constructiei nu sunt prevazute spatii delimitate cu utilizare de boxe,orice fel de interventie pentru modificare la subsolul tehnic condominiu reprezinta incalcarea dispozitiilor in vigoare
Nu este vorba nici de abuz in functie,nici de nedreptate sau discriminare si nu aveti temei legal pentru pretentia de a utiliza cota parte din subsolul tehnic condominiu pentru executare de delimitarea pentru depozitare bunuri personale
Trebuie sa cunoasteti ca ISU in cazuri de subsoluri tehnice imobile de locuit in comun in care locatarii in perioada de exploatare a condominiului au intervenit neautorizat si au realizat boxe,aplica sanctiuni pecuniare substantiale concomitent cu obligatia dezafectarii modificarilor si readucerea spatiului la forma anterioara interventii lor
ISU aplica amenzi usturatoare in cazul in care se constata in subsolurile tehnice imobile d elocuit in comun depozitate bunuri cu risc la incendiu =anvelope,etc
Atat presedintele cat si administratorul de imobil ar trebui fie in litera legii sa dispuna dezafectarea tuturor delimitarilor si evacuarea bunurilor din subsolul tehnic sau ca sa multumeasca locatarii sa permita neconditionat utilizarea partii comune subsol tehnic cu riscurile aferente
Corect! Asta stiam si eu dar abuzul ar fi ca unii au voie sa aibe boxe iar altii nu, la situatia asta am zis ca ar fi un abuz din partea administratiei fiindca este o discriminare. Adica unii au voie si altii nu, pai legea ar trebui sa fie pt toata lumea la fel, nu unii sunt "mai mult proprietari" iar altii mai "putin", cu totii suntem proprietari la fel cu drepturi si obligatii, asta le-am spus si noi. Stim.ca nu avem voie dar nu la unii le dai voie iar la altii nu, asta este problema si nedreptatea si chiar consideram ca ar fi un abuz.
In situatia data poate ar trebui sa-i conditionam, ori ne lasa si pe noi sa facem o boxa (ceea ce nu ar deranja pe nimeni, ci doar este rea credinta din partea lor), ori reclamam la ISU si alte institutii in domeniu ca au dat aprobare la altii sa faca boxe in subsolul tehnic. Dar asta ar insemna " sa moara si capra vecinului", adica daca noua nu ne da voie , nici vecinii sa nu aibe, este aiurea. In fine....multumesc pentru raspuns.
livache74, utilizator
Am gasit un Normativ care spune ca avem voie sa facem boxe la subsolul blocului daca respectam unele lucruri :

"Potrivit prevederilor art.4.2.3 paragraful 2 din Normativul de siguranţă la foc a construcţiilor P118-99, „În subsolul sau demisolul clădirilor de locuit se pot realiza boxe gospodăreşti, cu condiţia utilizării acestora numai pentru materialele şi substanţele admise (fără risc mare de incendiu) şi asigurării măsurilor de protecţie corespunzătoare.

În conformitate cu prevederile art.107 lit. b) din Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr.163/2007, pentru asigurarea condiţiilor de evacuare şi salvare a utilizatorilor în siguranţă în caz de incendiu, căile de evacuare se păstrează libere şi în stare de utilizare la parametrii la care au fost proiectate şi realizate. Totodată, se interzice blocarea căilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu materiale care reduc lăţimea şi înălţimea liberă de circulaţie stabilită, conform prevederilor art.110 alin. (1), Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007. Prin urmare, nu se permite depozitarea pe căile de evacuare a obiectelor care diminuează gabaritul acestor sau care pot afecta evacuarea (de exemplu: biciclete, cărucioare, mobilă, frigidere, ghivece de flori etc.)

Potrivit prevederilor art.110 alin. (1), Normele generale de apărare împotriva incendiilor, aprobate prin O.M.A.I. nr. 163/2007, se interzice blocarea căilor de acces, de evacuare şi de intervenţie cu materiale care reduc lăţimea şi înălţimea liberă de circulaţie stabilită. Potrivit prevederilor art 110 alin. (2), „În casele scărilor, pe coridoare sau pe alte căi de evacuare ale clădirilor se interzice amenajarea boxelor ori locurilor de lucru, depozitarea materialelor, mobilierului sau obiectelor, ..., care ar putea împiedica evacuarea persoanelor şi bunurilor, precum şi accesul personalului de intervenţie.”

Măsurile de prevenire şi modul de comportare ce trebuie adoptat în cazul izbucnirii unui incendiu în blocurile de locuinţe pot fi consultate în „Ghidul practic de prevenire a incendiilor în apartamente”, postat în această pagină se arată pe igsu.ro."

Deci nu avem voie sa facem boxe in conditiile astea :
"Potrivit prevederilor art 110 alin. (2), „În casele scărilor, pe coridoare sau pe alte căi de evacuare ale clădirilor se interzice amenajarea boxelor ori locurilor de lucru, depozitarea materialelor, mobilierului sau obiectelor, ..., care ar putea împiedica evacuarea persoanelor şi bunurilor, precum şi accesul personalului de intervenţie.”
P.S .boxele existente sau boxa pe care o dorim s-o facem nu impiedica nimic.

ynocentta a scris:

Cu parere de rau pentru dv trebuie sa va comunic o veste trista
Atat timp cat in proiectul tehnic al constructiei nu sunt prevazute spatii delimitate cu utilizare de boxe,orice fel de interventie pentru modificare la subsolul tehnic condominiu reprezinta incalcarea dispozitiilor in vigoare
Nu este vorba nici de abuz in functie,nici de nedreptate sau discriminare si nu aveti temei legal pentru pretentia de a utiliza cota parte din subsolul tehnic condominiu pentru executare de delimitarea pentru depozitare bunuri personale
Trebuie sa cunoasteti ca ISU in cazuri de subsoluri tehnice imobile de locuit in comun in care locatarii in perioada de exploatare a condominiului au intervenit neautorizat si au realizat boxe,aplica sanctiuni pecuniare substantiale concomitent cu obligatia dezafectarii modificarilor si readucerea spatiului la forma anterioara interventii lor
ISU aplica amenzi usturatoare in cazul in care se constata in subsolurile tehnice imobile d elocuit in comun depozitate bunuri cu risc la incendiu =anvelope,etc
Atat presedintele cat si administratorul de imobil ar trebui fie in litera legii sa dispuna dezafectarea tuturor delimitarilor si evacuarea bunurilor din subsolul tehnic sau ca sa multumeasca locatarii sa permita neconditionat utilizarea partii comune subsol tehnic cu riscurile aferente

livache74, utilizator
Vedeti dv legiuitorul in inteleapta lui misiune,periodic modifica si completeaza anumite dispozitii generale,fara insa a actualiza toate normele
ISU opereaza pe lege speciala care prevede fara exceptii sau derogari ca subsolurile tehinece din imobileled e locuit in comun care in proiectul initial nu sunt prevazute cu spatii delimitate,
compartimentate intra sub incidenta legii speciale,respectiv pe langa utilizarea curenta de subsol tehnic detine si utilizarea in cazuri speciale
Deci se intelege clar ca avem voie sa ne facem boxe in conditiile de mai sus, corect ?? Asta reiese clar. In aceasta situatie ar putea un avocat sa notifice oficial asociatia in scris ?? Conform normelor de mai sus.

Si inca o intrebare la modul general , o hotarare a comitetului executiv in care imi interzice sa-mi fac o boxa , poate dobora directiva de mai sus? Eu cred ca nu_directiva sau legile speciale sunt mai presus de o hotarare a comitetului executiv care ar fi contrar directivei , gresesc cumva ?

As dori un avocat (contra cost) care sa notifice oficial in scris asociatia in care motiveaza legal prin directiva sau legea speciala de mai sus sa-mi dea acordul pentru a face o boxa cum au si ceilalti proprietari.
Daca imi vor da un raspuns negativ , as vrea sa-i dau in judecata, cred ca ar fi sanse de castig atata timp cat legea speciala / directiva spune clar ca avem voie sa ne facem boxe daca respectam niste reguli.

P.S. sunt din Bucuresti , datele personale si tot ce ar trebui le-am putea discuta in privat.

ynocentta a scris:

Vedeti dv legiuitorul in inteleapta lui misiune,periodic modifica si completeaza anumite dispozitii generale,fara insa a actualiza toate normele
ISU opereaza pe lege speciala care prevede fara exceptii sau derogari ca subsolurile tehinece din imobileled e locuit in comun care in proiectul initial nu sunt prevazute cu spatii delimitate,
compartimentate intra sub incidenta legii speciale,respectiv pe langa utilizarea curenta de subsol tehnic detine si utilizarea in cazuri speciale

livache74, utilizator