Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Boxe subsol !
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Boxe subsol !

Buna ziua ! La noi in bloc avem probleme cu administratorul si presedintele de bloc in vederea infintarii de boxe, adica nu ne lasa sa ne facem dar problema mare este ca cei mai vechi au, sunt cativa vecini care au boxe si nu le zice nimic, in schimb ne zice noua cei care vrem sa ne facem si noi o boxa unde sa ne punem rotile de masini ca nu ne da voie. Pai bine, bine le spunem noi, exista precedent, in subsolul bloculu sunt boxe deci unii au voie si altii nu, nu este corect, ori toti , ori niciunul. O baga pe aia cu "subsolul tehnic" , pai bine dar nu este pentru toti prorpietarii asa ? II intrebam noi, degeaba, nu ne da voie, culmea ca asta este o discriminare si un abuz in functie (credem noi), adica unii proprietari sunt mai cu mot, sunt mai "proprietari" decat noi, ceea ce nu este corect, ori avem voie , ori nu avem voie, ori este pentru toti, ori nu este pentru nimeni. Adica daca stau in bloc de 40 de ani au voie sa aiba boxe, iar daca noi suntem mai noi de 3, 4 ani si ne dorim sa facem boxe nu avem voie, curat murdar coane Fanica. Intrebarea mea este ce putem sa facem legal impotriva presedintelui de bloc si administratorului care nu ne da acordul sa ne facem si noi boxe, suntem doi proprietari care ne dorim sa ne amenajam un loc pentru rotile de la masini, culmea ca locul ales de noi nu trec tevi sau robineti sa zica ceva, la altii care au boxe aceste lucruri trec pe la ei prin boxe. Asta este rea credinta din partea administratiei, un abuz in functie si o nedreptate plus o discriminare. Am putea "forta" legal sa ne dea accceptul pentru a ne face si noi o boxa? Ma refer la o notificare legala din partea unui avocat bine compusa sau daca nu reusim, sa-i dam in judecata ? Atata timp cat exista percedent si a ltii au boxe , nu este corect sa nu putem sa ne facem si noi o boxa. si culmea spatii sunt N. Va multumesc si astept un raspuns cum am putea sa-i facem sa ne lase sa ne facem o boxa. Angajatii administartiei blocului sunt foarte vechi in functie si se cred mici dictatori si nu este corect, de schimbat nu ii putem sa-i schimbam fiindca ii aleg pensionarii care sunt majoritari. O zi buna
Deci se intelege clar ca avem voie sa ne facem boxe in conditiile de mai sus, corect ??

Va aflati in eroare grava
Dati interpretare personala eronata dispozitiilor si omiteti aspecte esnetiale din dispozitiile care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Pentru corecta si completa dv informare,studiati cu responsabilitate disp L nr 196/2018
Lecturati cu deosebita atentie dispozitiile referitoare la comditiile in care se poate schimba aspectul sau destinatia partii comune de condominiu
In speta dv,atat timp cat vi se interzice de catre administrator si de presedinte sa realizati boxa,sa fiti sigur 100% ca nu veti obtine acordul vecinilor si al adunarii generale
Nici ceilalti vecini care au boxe nu au avut acordul vecinilor sau adunarii generale ci doar acordul verbal al administratorului. Am lecturat noua lege 196/2018 dar eu ziceam de posibilitatea infintarii boxei conform normelor de mai sus care spun clar ca avem voie sa ne facem boxe dar in anumite conditii, deci nu interzice cum spun unii ca ar fi subsol tehnic si ISU da amenzi si interzice sa ne facem boxe. Daca le facem respectand normele avem voie. Ca nu primim acordul administratiei conf legii 196/2018 este de discutat si de judecat in instanta, atata timp cat ceilalti proprietari au primit acordul administratiei sa-si faca boxe nu vad de ce sa nu-l primim si noi. Legea este pt toata lumea nu doar pt unii, din cauza asta am zis eu ca este o nedreptate si un abuz fiindca pe unii ii lasi sa-si faca boxe, iar pe altii nu, asa nu este corect.
Am studiat legea 196/2018 si Normele de mai sus ale ISU , Norme care ne dau voi sa ne facem boxe dar respectand unele conditii. Cu legea 196 mai discutam, am vorbit cu doi avocati separat ( am primt mesaje in privat .....) si mi-au dat dreptate ca conf Normelor de mai sus avem voie sa ne facem boxe si putem da in judecata administratia atata timp cat exista precedent in bloc si ai lasat pe altii sa-si faca boxe, ori toti, ori niciunul, este o discriminare pe fata si evidenta plus rea credinta. Sa vedem in fata judecatorului cum va justifica administratia in baza carei legi si acorduri a permis unora sa-si faca boxe. ca nu au asa ceva ci doar verbal....La multi ani.
livache74, utilizator
nu au avut acordul vecinilor sau adunarii generale ci doar acordul verbal al administratorului.

Nici presedontele de asociatie,nici comitetul executiv sau ad,ministratorul de imobil nu [pot dispune utilizarea partii comune in alte conditii decat cele legal prevazute
Administratorul de imobil se angajeaza cu scopul administrarii partii comune de constructi si instalatii din condominiu-fara a avea autoritatea si calitatea sa dispuna de la sine putere utilizarea partii comune
Calitatea si utilizarea de subsol tehnic condominiu nu este condionata de dorinta sau interesul proprietarilor ce de proiectul tehnic al constructiei
trebuie sa intelegeti ca toate imobillele de locuit in comun care detin in proiectul tehnic subsol tehnic se afla in evidenta ISU pentru eventuale situatii speciale
Mai trebuie sa aveti in vedere inclusiv modificarea si completarea dispozitiilor in domeniul imobilelor de locuit in comun
Au existat numeroase spete identice solutionate de instantele de judecata,care in astfel de situatii solicita concluziile ISU si care in final,in baza raportului ISU au dispus dezafectarea tuturor delimitarilor si ingradirilor boxe edificate neautorizat si readucerea spatiului la forma prevazuta in proiectul tehnic
Buna seara, cu parere de rau eu tebuie sa va contrazic pe dumneavoastra, chiar daca dupa mult timp. Iata un extras de pe site-ul ISU Bucuresti:
"Potrivit prevederilor art.4.2.3 paragraful 2 din Normativul de siguranţă la foc a construcţiilor P118-99, „În subsolul sau demisolul clădirilor de locuit se pot realiza boxe gospodăreşti, cu condiţia utilizării acestora numai pentru materialele şi substanţele admise (fără risc mare de incendiu) şi asigurării măsurilor de protecţie corespunzătoare”."
De aceea va rog sa indicati concret un raport ISU in baza caruia s-au dezafectat boxe. Multumesc.
SebastianB, utilizator