Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt Necesare Acte Doveditoare pt Detinere Boxa de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt Necesare Acte Doveditoare pt Detinere Boxa de la Subsolul ...

Sunt Necesare Acte Doveditoare pt Detinere Boxa de la Subsolul Blocului?

Boxele de la subsolul blocului au fost construite de locatari la cumpararea apartamentelor, cand s-a incheiat constructia blocului in anul 1980.

Intrebarea asta s-a creat pentru ca noul presedinte, care s-a mutat recent in bloc, a cerut acte doveditoare pt detinerea acestor boxe. Nu stiu care-i situatia celorlalti locatari, daca au sau nu acte, si nu vreau sa-i intreb pana nu stiu sigur cum trebuie sa actionez nu stiu ce trebuie facut.

Ce stiu, este ca toti locatarii si-au construit singuri boxele, daar nu stiu cum au procedat dpdv legal.

Mama mea, proprietara actuala a apartamentului din acel bloc, a fost printre primii care a cumparat apartament in acest bloc. La inceput nu si-a amenajat boxa, insa dupa cativa ani a cumparat o boxa, sub apartamentul ei, in acest bloc, de la un alt locatar. Ea nu are nici un act doveditor pt acea boxa din care sa rezulte ca este a ei.

Asadar, este necesara intrare in legalitate cu aceasta boxa ?
xtreme07, utilizator
Intrarea in legalitate=demolarea boxei.De fapt asta se doreste.Si cu o simpla reclamatie la ISU luati si o amenda mare
atunci toti locatarii sunt in ilegalitate si deci nu exista posibilitatea ca ei sa fii facut acte legale pt acele boxe ?
Se poate rezolva prin dobândirea proprietății pe cale judecătorească.nu inteleg cum a cumpărat daca nu are acte...
Antoanela Geaman, Avocat
multumesc pt raspuns doamna Antoanela Geaman..

va intreb pe dv, privitor la un articol ce l-am gasit si care zice asa: zice "autorul contravenţiei, sau după caz, al infracţiunii, trebuie să treacă prin filtrul preliminar al autorităţii de control, respectiv al instanţei de judecată",
cumpararea acelei boxe este o contraventie ? daca da, trebuie sa treaca printr-un filtru de judecata inainte de a putea dobandi proprietatea aceasta ?

xtreme07, utilizator
Atat timp cat proiectul initial al imobilului de locuit in comun prevede subsol tehnic ,,legal respectivul spatiu comun nu poate fi modificat de catre locatari pe parcursul exploatarii constructiei ,
Proprietarii din condominiu legal nu pot prezenta documente de proprietate asupra spatiilor din subsolul tehnic respectiv partea comuna de condominiu pe care au inteles sa le delimiteze si sa depoziteze bunuri cu risc
ISU nu permite in imobilele de locuit in comun prevazute in proiectul initial cu subsol tehnic,modificarea acestuia cu executarea fara forme legale de delimitari si imprejmuiri utilizate pentru depozitare bunuri personale
Mama dv in mod eronat a acordat o suma de bani solicitantului pentru un spatiu parte comuna pentru care nu a primit documente legale
Legal nu se pot obtine documente de proprietate pentru spatiile edificate fara forme legale
Chiar daca asociatia de proprietari ar incheia contracte de folosinta sau de inchiriere,in eventual control la sesizariel/reclamatiile celor nemultumiti.,autoritatile vor dispune dezafectarea subsolului tehnic parte comuna si readucerea la forma anterioara interventiei neautorizate