Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care este cadrul legal care determină legalitatea sau ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care este cadrul legal care determină legalitatea sau ilegalitatea ...

Care este cadrul legal care determină legalitatea sau ilegalitatea depozitării căruciorului la parter sub scări?
Nu există un asemenea cadru legal.

danieldei a scris:

Care este cadrul legal care determină legalitatea sau ilegalitatea depozitării căruciorului la parter sub scări?

Conform norme speciale in vigoare ,ISU nu permite de[ozitarea de bunuri personale cu risc in partea comuna de condominiu
Conform disp L nr 196/2018 proprietarii nu au dreptul sa schimbe destinatia si aspectul cu partii comune de condominiu fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari cu inchierea de contract de folosinta sau de inchiriere
ynocentta, utilizator
ISU nu permite restricționarea căilor de acces, nu "parcarea" unui cărucior sub scară. :) Iar în rest omul nu spune că l-a revendicat. Dacă vecinii nu au ceva de obiectat, nu e nici o problemă. Legile sunt făcute de oameni, pentru oameni. Dacă nu ai lift, ești la un etaj superior și nu ai ajutor sa cari un cărucior toată ziua, e de înțeles.
latka, utilizator
Exact. Căruciorul nostru plus al altor mame se află sub scările de la parter. Nu încurcă trecerea vecinilor. Și dacă nu ar fi nimic acolo tot nu ar posibilă trecerea pe sub scări (prin urmare nu are cum să încurce din moment ce nu-i posibil să treci pe acolo).

Problema e că vecina de la parter nu vrea să fie cărucioarele acolo ci niște flori de-ale ei. Nu aș avea nimic de obiectat dacă nu era vorba de cărucioare (se vrea o ignorare a nevoilor mămicilor), dar să nu permiți cărucioarele să fie plasate acolo doar pentru că nu vrei, mi se pare greșit. De aceea am nevoie să știu cadrul legal în care se află o situație de genul.

E trist că s-a ajuns aici, dar asta e...

latka a scris:

ISU nu permite restricționarea căilor de acces, nu "parcarea" unui cărucior sub scară. :) Iar în rest omul nu spune că l-a revendicat. Dacă vecinii nu au ceva de obiectat, nu e nici o problemă. Legile sunt făcute de oameni, pentru oameni. Dacă nu ai lift, ești la un etaj superior și nu ai ajutor sa cari un cărucior toată ziua, e de înțeles.

Va suparati sau nu ,autoritatea ISU nu permite depozitarea de bunuri in partea comuna de condominiu
In urma cu cateva luni ,,ISU oficial sesizat a verificat existenta si prezenta unei biciclete electrice la parter sub scari,,a cautat utilizatorul,a contactat firmele care pun la dispozitie astfel de mijloace de transport si au dispus amendarea persoanei in cauza si au impus acestuia obligatia de a nu mai depozita bicicleta in partea comuna de imobil de locuit in comun