Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Lege sens de deschidere uși apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Lege sens de deschidere uși apartament

Bună seara,
Care este articolul de lege, care reglementează sensul de deschidere a ușilor de intrare/ieșire in/din apartament ?
Mulțumesc !
Nu cred ca se fac legi pentru asa ceva, dar usile de intrare in apartament se deschid in interior. Rationamentul este sa nu lovesti pe cineva de pe hol, la deschiderea usii din interior.
latka, utilizator
Ok,este logic !
Dar dacă totuși un vecin își montează ușa cu deschidere în exterior, iar când deschide ușa blochează accesul altor vecini pe holul comun ?
Mai ales ca tine ușa deschisa și sta pe scaun pe holul comun, de nu se mai poate trece....
Ce este de făcut în acest caz ?

latka a scris:

Nu cred ca se fac legi pentru asa ceva, dar usile de intrare in apartament se deschid in interior. Rationamentul este sa nu lovesti pe cineva de pe hol, la deschiderea usii din interior.

Pentru probleme la "mansardă" sunt instituții specializate.
Respectivul vecin nu a respectat proiectul initial si a facut modificari fara a avea autorizatie de ctie. si aviz de la Inspectoratul de stat in ctii. si ISU.
Niciun normativ de proiectare, in cazul apartamentelor din blocuri, inclusiv mansarde, nu prevede ca o usa de apartament se poate deschide in exterior.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila cu vecinul, sa readuca situatia la proiect, puteti sesiza primaria. ISCtii., ISU, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Exista ctii. in care prin proiect, la apartament se prevede SAS (un fel de hol cu 2 usi), in care usa directa cu apartamentul se deschide in SAS sau in apartament, iar usa din SAS spre coridor, se deschide la interiorul SAS-ului.
Mulțumesc !!

POPA GHEORGHE a scris:

Respectivul vecin nu a respectat proiectul initial si a facut modificari fara a avea autorizatie de ctie. si aviz de la Inspectoratul de stat in ctii. si ISU.
Niciun normativ de proiectare, in cazul apartamentelor din blocuri, inclusiv mansarde, nu prevede ca o usa de apartament se poate deschide in exterior.
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila cu vecinul, sa readuca situatia la proiect, puteti sesiza primaria. ISCtii., ISU, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Exista ctii. in care prin proiect, la apartament se prevede SAS (un fel de hol cu 2 usi), in care usa directa cu apartamentul se deschide in SAS sau in apartament, iar usa din SAS spre coridor, se deschide la interiorul SAS-ului.