Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Calomnie ,amenintare pe retea de socializare
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Calomnie ,amenintare pe retea de socializare

buna ziua ma numesc Ramona si am si o intrebare...Sora mea a postat pe o retea de socializare mai multe lucruri defaimatoare la adresa mea si mesaje de amenintare.Ce pot face si daca pot cere daune morale?Multumesc.
De unde stiti ca e chiar ea si nu altcineva?

Calomnia si jignirea nu mai sunt infractiuni, asa ca ar trebui sa porniti un proces in drept civil, care costa timp, bani si nervi, iar rezultatul nu e garantat.
Multumesc ptr incurajari:D ,da dar au dreptu sa posteze poze cu mine,si au trimis si mesaje de amenintare la adresa familiei,am depus toate cele la avocat.
O zi buna.

tot ce au trimis au trimis dupa nr lor de telefon personal si pagina lor de facebook...foarte multe vorbe urate,mau terminat psihic...

Interventie moderator: daca doriti sa editati ultima postare va rog folositi butonul editare in interiorul celor 30 de minute care permit acest lucru. Multumesc pentru intelegere.
Ceausescu Liliana - Birou de Mediator, Mediator
buna ziua ,revin cu informatii despre cazul meu.Am avut proces cu sora mea ,am pierdut.Desi ei au recunoscut absolut tot ce au fost intrebati,si in sala de judecata am fost in continuare jigniti,instanta le-a dat castig de cauza cum este posibil asa ceva.Avocata noastra a facut recurs ,credeti ca am mai putea face ceava....noi am cerut ordin de protectie. Va multumesc.
ramorma4, utilizator
Eu v-am spus ca rezultatul nu e garantat (adica nu e musai sa castigati procesul).