Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensia de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensia de boala

am fost operat in martie la coloana pentru hernie de disc,am acumulat 180 de zile C.M,acum daca ma pensionez pe caz de boala pana la refacere amgajatorul mi-a spus sa imi depun cererea de lichidare la zi ,este legal ceea ce doreste sa fac?
In primul rand, pana acum trebuia ca medicul dvs. sa va trimita la Comisia de Expertiza Medicala.

In al doilea rand, potrivit art. 56, lit. d) Codul muncii, contractul individual de munca inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensionare.
In functie de gradul de invaliditate in care va incadreaza comisia, puteti sau nu sa mai ramaneti angajat. Angajatorul nu are dreptul sa va ceara sa dati demisia.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic