Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Inregistrarea in Romania a divortului pronuntat in SUA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Inregistrarea in Romania a divortului pronuntat in SUA

Buna, prietenul meu este cetatean american si sa casatorit in urma cu 20 ani in Romania cu cetatean roman, locuiesc in SUA. Au divortat acum 2 ani in SUA si el doreste sa inregistreze divortul in Romania. Ma va inputernici pe mine. Nu detine certificatul de casatorie si fosta sotie nu vrea sa ii dea o copie. Va rog sa imi spuneti ce acte sunt necesare Am citit online ca"Hotararile straine privind desfacerea casatoriei trebuie sa fie investite cu formula executorie de catre instanta judecatoreasca din Romania" Va Multumesc anticipat!
Admin, administrator
Referitor la problema dvs privitoare la recunoașterea hotărârii de divorț, consider că nu este nevoie să se apeleze la instanța de judecată deoarece, în ce privește statutul civil, astfel de hotărâri sunt recunoscute de drept. Există oficii de stare civilă care interpretează în mod diferit și trimit petenții la instanțe pentru a derula procedura judiciară de recunoaștere a hotărârii străine. De asemenea, este posibilă rezolvarea problemei certificatului de căsătorie dar mai este nevoie și de alte acte.
Unde a fost înregistrată căsătoria?
Din cate inteleg eu prietenul dvs. nu are cetatenie romana. De preferat ar fii ca sotia cetatean roman sa depuna solicitarea. Cererea pentru aprobarea înscrierii prin menţiune a divorţului pronunţat în străinătate se depune la primăria care are în păstrare actul de căsătorie personal sau prin împuternicit cu procură specială –
Acte necesare:
- sentinţa de divorţ, eliberată de autorităţile din străinătate, obligatoriu rămasă definitivă și apostilată, (din care sa rezulte numele soţilor după divorţ, persoana căruia i-au fost incredinţaţi copii minori- daca din casatorie au rezultat copii iar acestia sunt minori-precum şi domiciliul acestora)- în original şi copie
- traducerea legalizată şi autentificată la un notar public din România a sentinţei definitive și apostilate –
- hotărârea de la Tribunalul unde are sau a avut domiciliul persoana interesata, prin care s-a recunoscut pe teritoriul României, efectele hotărârii străine, definitivă şi irevocabilă, original şi copie;
- declaraţia autentificată la notarul public a ambilor soţi cetăţeni români sau a unuia dintre ei (în cazul în care nu se cunoaște unde se află celălalt soț ), cu privire la: - numele soţilor pe care fiecare de comun acord s-au hotărât să-l poarte după divorţ ; (ex: după divorț am hotărât de comun acord eu să port numele de familie---------------şi soţia/soţul să poarte numele de familie----------) - dacă din căsătorie au rezultat sau nu copii, - persoana căruia i-au fost încredințați copii minori după divorț, mamei sau tatălui/amândurora, precum și - domiciliul copiilor minori ;
- buletinele/ci, după caz paşapoartele(pentru crds), în original şi copie
- certificatele de naştere ale solicitantului și ale copiilor săi, în original şi copie
- certificatul de căsătorie românesc, în original şi copie.Pentru acesta prietenul va poate imputernicii prin procura speciala sa-l solicitati de la primaria unde s-a casatoriet in Romania
notă: împuternicitul nu poate declara numele soţilor după divorţ, cărui părinte i-au fost incredinţaţi copii minori sau domiciliul acestora. Din procură trebuie să rezulte clar că persoana este împuternicită să depună toate actele necesare la primărie, compartimentul de stare civilă, în vederea înscrierii prin menţiune a desfacerii căsătoriei/divorţului numiţilor. Termen de soluționare 30 de zile de la depunerea actelor.